İran'dan Türkiye'ye işbirliği önerileri

İran'dan Türkiye'ye işbirliği önerileri
İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dehkurdi, Ankara'daki temaslarında meclisler arası işbirliğinin geliştirilmesi için Türk tarafına önerilerde bulundu.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Lütfullah Furuzande Dehkurdi, yaptığı açıklamada, ziyaretinin asıl nedeninin TBMM'deki yasama sürecini incelemek olduğunu ifade etti.

Dehkurdi, İran ve Türkiye arasındaki siyasi ilişkileri, özellikle de iki ülke meclisleri arasındaki işbirliğini geliştirmeyi hedeflediklerini belirtti.
 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın daveti üzerine Türkiye'ye geldiğini dile getiren Dehkurdi, görüşmelerde Suriye konusunun da gündeme geldiğini kaydederek, "Taraflar kesinlikle bu konuyla ilgili görüşmelerin devam etmesi gerektiğini düşünüyor" dedi.
 
TÜRKİYE'YE ÜÇ ÖNERİ

 
Dehkurdi, Türkiye-İran arasındaki işbirliği alanlarının artırılması için Türkiye'ye üç öneride bulunduklarını kaydetti. Birinci önerilerinin meclislerin araştırma merkezleri arasında tecrübe ve bilgi paylaşımı olduğunu aktaran Dehkurdi, ikinci önerinin; istihdam, ekonomi ve bankacılık sistemi gibi alanlardaki temel kanunları ilgilendirdiğini söyledi.

Dehkurdi, "Üçüncü önerimiz, ikili ilişkileri kolaylaştıracak kanunlar hazırlanması, işbirliğimizi engelleyen bazı kanunlarımız varsa bunları gidermek adına düzenlemeler yapılması" dedi.
 
Türk mevkidaşlarının bu önerilere olumlu yaklaştığını belirten Dehkurdi, "Sayın Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve Sayın Bekir Bozdağ da önerilerimizi beğendi, kabul ettiler. Hatta bu doğrultuda bize bir işbirliği mutabakat taslağı göndereceklerini söylediler. Üzerinde birlikte çalışacağız" dedi. (IUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com