İran'ın tek derdi uyuşturucu!

İran'ın tek derdi uyuşturucu!
Teröristlerin sınır dışına çekilmeye başlaması uyuşturucu baronlarını telaşa düşürdü. Özellikle PKK ile iş birliği yapan İranlı zehir tacirleri, bu önemli rant kapısını kaybetmekten korkuyor.

Terör meselesine yönelik çözüm süreci devam ederken doğu sınırından ülkemize giren uyuşturucu sevkıyatı da gündeme geldi.
 
Doğudan gelen uyuşturucudan pay aldığı kamuoyuna yansıyan PKK'nın sınır dışına çekilmesi uluslararası zehir tacirlerine de darbe vuracak
 
Türkiye gazetesinin haberine göre, özellikle İran üzerinden gelen uyuşturucuda PKK ile iş birliği yapan İranlı zehir tacirlerinin yeni süreçte kimlerle anlaşacağı düşündürüyor. Sadece 2012 yılında İran üzerinden kaçak yollarla Türkiye'ye uyuşturucu sokan 93 İran'lı zehir kuryesi İstanbul'da yakalandı.  Son 7 yılda yakalanan İranlı sayısı ise 503.
 
Türkiye'nin doğu sınırı İran üzerinden gelen uyuşturucunun en önemli güzergâhı. Van'ın Başkale ilçesi uyuşturucu trafiğinin kilit noktalarından biri. Burası PKK'nın yurda giriş çıkış yaparken kullandığı önemli bölgelerden biri aynı zamanda.
 
Sınırın yukarı bölgelerinde de durum farklı değil. Her yıl yapılan operasyonlarda yüzlerce kiloluk uyuşturucu ele geçiriliyor. Türkiye'ye karayolu ile sınırdan kaçak yollarla getirilen uyuşturucunun yanı sıra havayolu ile sevkıyat da dikkat çekiyor.
 
Havayolu üzerinden getirilen Türkiye'ye getirilen uyuşturucuda yine İranlı ve Nijeryalı kuryeler dikkat çekiyor. İranlı uyuşturucu kuryeleri eroin ve metamfetamin; Nijeryalı gruplar ise kokain taşıyor. İstanbul'da yapılan operasyonlarda 2012'de 59 Nijeryalı uyuşturucu kuryesi yakalanırken, 2005 yılından itibaren 177 kişi yakayı ele verdi.
 
İran, dünyadaki önemli uyuşturucu merkezlerinden biri. Tahran, bir transfer merkezi olarak görülse de aslında önemli bir üretim bölgesi aynı zamanda. İstihbarat kaynaklarına göre; İran'da üretilen uyuşturucunun yüzde 40'ı Türkiye'ye yöneliyor. İran, her yıl pek çok kişiyi uyuşturucu kullandıkları veya sattıkları gerekçesi ile idam ediyor. Bazı kaynaklara göre ise; bu idamların altında çok farklı bir gerçek var. Uyuşturucu bahanesi ile asılan insanlar aslında siyasi görüşleri yüzünden idam ediliyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com