İran'ın Türkiye ve Irak'taki faaliyetleri büyüteç altında

İran'ın Türkiye ve Irak'taki faaliyetleri büyüteç altında
Wall Street Journal’de yayınlanan makalede yatırımları güçlendirmeye yönelik önlemlerin alınıp alınamayacağını görmek üzere İran’ın Türkiye ve Irak’taki faaliyetleri büyüteç altına alındığını yazdı.

BM’nin İran’daki nükleer programdan dolayı uyguladığı yaptırımların etkilerinden kurtulmak isteyen Hasan Ruhani’nin “diplomatik açılımları”na tezat oluşturduğu savunulurken İran'ın Türkiye ve Irak’taki faaliyetlerinin büyüteç altına alındığı belirtiliyor.
 
İran’ın ciddi ekonomik ve siyasi sorunları olduğunu belirten İngiliz Telegraph gazetesinin savunma editörü Con Coughlin bu sorunların ana nedeninin ise BM tarafından uygulanan yaptırımlar olduğunu iddia etti.
 
Bu durumun karşısında İran hükümetinin yaptırımları by pas etmek için “Türkiye, Irak ve BAE” gibi komşuları ile ticaret bağlarını geliştirmeye çabaladığı savunulurken “İranlı bankacılar, Türkiye’den İran Merkez Bankası’na milyarlarca dolar değerindeki altın kanalize etmek için BM yaptırımlarındaki (yasal) boşlukları başarılı bir biçimde istismar ediyorlar” görüşü öne sürülüyor.
 
Coughlin şöyle devam ediyor:
“Geçen hafta ABD Hazine Bakanlığı, BM yaptırımlarından kurtulmak amacıyla İran’a yardım ettiklerini öne sürdüğü altı kişi ve dört şirketin kimliklerini belirledi. Bu arada, yaptırımları güçlendirmek için önlemlerin alınıp alınamayacağını görmek üzere İran’ın Türkiye ve Irak’taki faaliyetleri de büyüteç altına alındı.” (UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com