İran'la İlişkilerinizi Gözden Geçirin!

İran'la İlişkilerinizi Gözden Geçirin!
ABD Başkanı Barack Obama'dan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a silah ültimatomu geldi..

ABD Başkanı Barack Obama'dan Ankara'ya ültimatom geldi.

Financial Times gazetesinin manşetinde yer alan habere göre, Başban Obama, Başbakan Erdoğan'ı Türkiye'nin son dönemde gerek İsrail ile ilişkileri gerekse İran konusundaki adımları konusunda bizzat sert uyarıda bulundu.

Habere göre, Türkiye'nin İsrail ve İran ilişkileri konusundaki tavrı ABD Senatosu'nda rahatsızlık yarattı.

Türkiye'nin ilişkilerini gözden geçirmemesi durumunda ABD ile silah anlaşmaları konusunda daha az şansı olacağı kaydedilen haberde Türkiye'nin bazı aksiyonlarının ABD Senatosu'ndan geçmesinde sıkıntı yaratabileceğine değinildi.

PKK ile savaş için Türkiye'nin ABD'den almayı talep ettiği insansız hava aracı, özellikle de füze de taşıyabilen Reaper'ların alımı konusunda zorluk yaşanabileceği belirtiliyor.

Konuya yakın bir senatörün FT'ye yaptığı açıklamada Obama'nın Başbakan Erdoğan'ın bazı hareketlerinin Senato'da soru işaretleri yarattığına değinildi. Bir müttefik olarak Türkiye'ye güven konunda sıkıntıların yaşandığını, bu nedenle de Senato'nun Türkiye'nin PKK'ya karşı kullanmak için talep ettiği silahların alımı konusunda zorluk çıkabileceği konusunda uyarıda bulunduğu kaydedildi.

Senatonun; Türkiye'nin İran'a verdiği destek nedeniyle hayal kırıklığına uğradığına yer verilen haberde, Haziran ayında Kanada'nın Toronto kentindeki G20 Zirvesi'nde Obama'nın Erdoğan'a Birleşmiş Milletler müttefiki gibi davranılmaması nedeniyle telkinde bulunduğu, aynı zamanda Türkiye'nin İsrail ve İran'a karşı farklı tavrından dolayı da uyardığı yer aldı.

Haberde Senato'nun satışları önleyecek bir yasayı onaylamadıkça teknik olarak silah satışlarının tamamlanmasının mümkün olduğu, ancak Senato'daki bir direnişin de ABD Yönetimi'ni siyaseten popüler olmayan satışlardan vazgeçmeye itebileceği belirtildi.
Haberde Gazze'ye giden Mavi Marmara'da 9 Türk vatandaşının öldürülmesi sonrasında yapılan sakinlik çağrısı da haberde hatırlatıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com