İranlı Futbolcunun Metresi Asıldı!

İranlı Futbolcunun Metresi Asıldı!
Eski İranlı futbolcu Nasır Muhammed Hani'nin metresi Şahla Cahid, şafak vakti asılarak idam edildi..

Şahla Cahid, 2002'de futbolcunun eşi Lale Seherhizan'ı bıçaklayarak öldürmekle suçlanmış ve 2004'te ve temyiz başvurusunun reddedilmesinin ardından 2009'da bir kez daha cinayetten hüküm giymişti.

İran'da 'geçici eş' anlaşmasıyla erkekler 'yasal olarak' evlilikleri dışında metres tutabiliyor. Bu anlaşmalar birkaç saat ile birkaç yıl arasında sürüyor. Anlaşma uyarınca kadına bir miktar para ödeniyor.

İran'da erkekler Şeriat'a uygun olarak dört eş sahibi ve istedikleri sayıda geçici eş sahibi olabiliyorlar. Yaşam hakkının neredeyse tanınmadığı kadınlar ise sadece bir kez evlenebiliyor ve her yıl zina gerekçesiyle çok sayıda kadın mahkum ediliyor.

Mahkum kadınlar recm cezasına çarptırılırken, zina yapan erkek kırbaçla kurtulabiliyor. Erkek de recm cezasına çarptırılırsa kadından farklı olarak bele kadar toprağa gömülerek kaçma imkanı sağlanıyor.

Adli yetkililerin, idam öncesinde cinayet kurbanı Seherhizan'ın ailesiyle yaklaşık bir saat boyunca konuştuklarını, ancak yetkililerin aileyi Cahid'in canının bağışlanması yönündeki ikna çabalarının başarısız olduğu belirtildi.

Cahid başta cinayetle ilgisinin olmadığını söylemiş, fakat bıçaklamayı itiraf etmişti, ancak ifadesini hemen geri çekti. Birkaç İranlı uzman, Cahid'in ifadelerinin zorla alınmış ve haksız yere mahkum edilmiş olabileceğini dile getirmişti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com