İranlılar, Nevruz'da Van'ı tercih etti

İranlılar, Nevruzda Vanı tercih etti
Doğu Anadolu Bölgesi'nde çözüm süreci kapsamında huzur ortamının sağlanmasıyla 13 günlük Nevruz Bayramı tatilini fırsat bilen çok sayıda İranlı, tatillerini geçirmek için Van'a geldi

VAN (AA) - CEMAL AŞAN - Doğu Anadolu Bölgesi'nde çözüm süreci kapsamında huzur ortamının sağlanmasıyla 13 günlük Nevruz Bayramı tatilini fırsat bilen çok sayıda İranlı, tatillerini geçirmek için Van'a geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından bir yıl önce başlatılan çözüm sürecinin olumlu etkisi, güvenlik sorununun ortadan kalktığı Doğu Anadolu Bölgesi'ne ekonomik ve sosyal hareketlilik kazandırdı.

Uzun yıllar sonra bir milyon yabancı, 3 milyon yerli turist ağırlamayı hedefleyen Van, özellikle İranlı turistler için cazibe merkezi haline dönüşürken, İran'da 13 günlük Nevruz Bayramı tatilini fırsat bilen binlerce İranlı turist tatillerini geçirmek üzere adeta kente akın etti.

Özel araçlarının yanı sıra turizm şirketleri aracılığıyla da kente gelen çok sayıda İranlı, kentteki tarihi ve turistik mekanları ziyaret ederek, bol bol alışveriş yaparak esnafın da yüzünü güldürüyor.

İranlı turistleri mağazalarına çekmek amacıyla iş yerlerinde Farsça müzikler çalan esnaf, vitrinlere de Farsça yazılar astı. Gündüzleri alışveriş yapıp tarihi ve turistik mekanları gezen İranlılar, geceleri de eğlence mekanlarında vakit geçiriyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 21 Mart'tan bu yana kentte büyük bir hareketliliğin yaşandığını belirterek, bu hareketliliğin 15 gün daha devam etmesini beklediklerini söyledi.

Kentteki turizm acentelerinin her yıl Van Valiliği öncülüğünde İran'da düzenlenen fuarlara katıldığını anımsatan Aktuğ, fuarlarda yaptıkları tanıtım sayesinde İranlıarın ilgisini çekmeyi başardıklarını ifade etti.

Aktuğ, kente gelen turistlerin gelecek yıllarda da gelmelerini sağlayarak bunu sürdürülebilir hale dönüştürmek istediklerine değinerek, bu konuda başta esnaf olmak üzere kentteki tüm dinamikleri, İranlı misafirlere karşı daha hassas davranmaya davet etti.

21 Mart'tan bu yana kentteki tüm otellerde boş yer kalmadığını anlatan Aktuğ, şöyle konuştu:

"Bu yıl aşırı bir yoğunluk var. Van'da 2011 yılında yaşanan depremler öncesinde buraya İran'dan Nevruz süresince 17 bin turist gelmişti. Bu yıl da o rakamı yakalayacağız. Gelen turist sayısı sürekli artıyor. Şu anda 5 yıldızlı otellerimizden 2 yıldızlı otellerimize kadar boş bir oda bile yok. Hepsi kontenjanlarını doldurmuş. Bu da memleketimizin turizm geleceği açısından, ekonomisi açısından çok önemli. Van'ın turizmi açısından İran çok büyük bir potansiyel. Bunu değerlendirdiğimiz takdirde Avrupa'da turist aramanın çok önemli olmadığını düşünüyorum. Çünkü Nevruz süresince gelen turistlerin burada vakit geçirmesini sağlayabilirsek ve bunlar süreklilik arz ederse Van'ın ekonomisi değer bulur, insanların gelir seviyesi üst düzeye yükselir."

-Esnafa uyarı

Aktuğ, İranlı turistlere kentteki insanların farklı bir bakış açısı olduğunu ve bu hareketliliği anlık değerlendirdiğini bildirerek, "Bazı insanlar, 'ne kazansam kardır' düşüncesiyle hareket ederlerse bu yarın memleketin geleceğini sekteye uğratır. Uzun vadeli düşünmek gerekir. Gelen misafirlerimize iyi davranmamız ve misafirperverliğimizi göstermemiz önemli. Herkesin bu konuda yardımcı olması ve destek vermesi lazım. Misafirlerimizi memnun şekilde kentten gönderirsek gelecek yıllarda ilimizi ziyaret eden turist sayısı daha da artar" ifadelerini kullandı.

Van Ticaret ve Sanayi Odası (VAN TSO) Başkanı Necdet Takva da Türkiye'de olduğu gibi başka ülkelerde de Nevruz Bayramının halklar için önemli olduğuna işaret ederek, halkların genel olarak ilgi gösterdiği bu bayramda huzur, birliktelik ve kardeşlik duygularının pekiştiğini dile getirdi.

İran'daki Nevruz tatili nedeniyle özellikle Van sınırına yakın olan Tebriz, Urmiye, Erdebil ve Hoy kentlerinde yaşayan insanların tatil için Van'ı tercih ettiğini vurgulayan Takva, son günlerde caddelerde ve alışveriş merkezlerinde İranlı turist sayısında büyük artış yaşandığını gözlemlediğini söyledi.

Takva, İranlıların alışveriş yapmak, eğlenmek ve kenti tanımak için caddeleri doldurduğunu belirterek, "Caddelerde yerel halktan çok İranlı vatandaşları görüyoruz. Buna karşılık bizim de almamız gereken önlemler var. Gümrükten geçerken İranlı vatandaşların rahat ve güvenli geçişlerini sağlayacak tedbirleri almamız gerekiyor. Bu çerçevede biz Kapıköy gümrük müdürümüzle görüştük ve bu konuyla ilgili gümrük muhafaza memurlarının mutlaka İranlı vatandaşların misafir olduğu bilinciyle kolaylaştırıcı tedbirler alması ricasında bulunduk" diye konuştu.

-Farsça bilen eleman istihdamı

Takva, İranlıların yoğun şekilde alışveriş yaptığına tanıklık ettiğini ve bu konuda esnafa uyarılarının olduğunu bildirerek, esnafın uygun fiyat dönemine geçmelerini beklediğini, yüksek fiyat uygulamasının kente hiçbir fayda getirmeyeceğini kaydetti.

Kenti ziyaret eden misafirlerin gittikleri yerlerde Van'ın turizm elçileri olacağına dikkati çeken Takva, şöyle dedi:

"Böylece sürdürülebilir bir turizm potansiyelinin ortaya çıkacağına inanıyorum. Tüccar ve esnafa bu konuda çok önemli görevler düşüyor. Esnafımızın, en azından bu dönemde Farsça bilen eleman istihdam etmesi gerekiyor. İranlıların uzun tatil süresince Van'da kalmalarını sağlayacak altyapı çalışmalarını güçlendirmemiz lazım. Kentteki otellerimizin tam kapasiteyle çalıştığını biliyorum. Bu bizim için nimet ve bunu sürdürülebilir yapmamız lazım. Bu gelen insanların güzel duygularla ayrılmalarını sağlamak, otellerin mutfaklarında İran yemeklerine ağırlık vermek gerekir. Biz zaten misafirperver bir halkı temsil ediyoruz, dolayısıyla bu duygular içinde özellikle İranlı vatandaşların deprem sonrası kentte oluşan ekonomik krize sunacakları katkıyı göz önüne alarak dikkatli ve hassas davranmamız gerekiyor."

Takva, Nevruz süresince kente gelen İranlı turistlerin kent için önemli olduğu konusunda ortak bir bilincin oluşturulması gerektiğinin altını çizerek, güvenlik güçlerinin de turistlerin Van'da rahat ve güvenli tatil geçirmelerini sağlamak konusunda gerekli önlemleri alması gerektiğini anlattı.

Hava sıcaklığında yaşanan artışla bu haftadan itibaren yoğunluğun daha fazla olacağına işaret eden Takva, "2014 yılının, son 10 yılın en etkin ekonomik katma değerinin yaratılacağı yıl olacağına inanıyorum. Çünkü hava sıcaklığı çok iyi, insanlarımız bu durumdan memnun. Kentte olumlu bir hava var. Tüccarlarımız, İranlıların kente gelirken yaşadığı sorunların giderilmesi konusunda hassasiyetlerini bize iletiyor. Bu da gelen misafirlerimizin önemsendiğinin bir göstergesi. Bunun sürdürülebilir hale getirilmesi konusunda da elimizden gelen desteği vermeye hazırız" şeklinde konuştu.

Nevruz Bayramı tatilini geçirmek üzere İran'ın Tebriz kentinden ailesiyle Van'a gelen Ali Rıza Hasadian da Van'ın kültürüyle kendi kültürlerinin birbirine çok yakın olduğunu ve insanların kendilerine ilgi gösterdiğini belirterek, "Van'da ailemizle çok güzel vakit geçiriyoruz. Burada hem alışveriş yapma fırsatı bulduk hem de tarihi, turistik yerleri gezerek kenti tanımaya çalıştık. İran'a gittiğimiz zaman Van'ı görmeyenlere buradaki güzellikleri anlatacağız" dedi.

Tatillerini Van'da geçiren İranlı turistler sayesinde işlerinde büyük bir hareketlilik yaşandığını anlatan esnaf ise, İranlıların özellikle giyim ve kozmetik ürünlerine büyük ilgi gösterdiğini dile getirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com