Irkçı pankart mahkemede

Irkçı pankart mahkemede
Hocalı katliamını protesto adı altında yapılan yürüyüşte, Agos gazetesinin önünde Hrant Dink suikastının tetikçisini öven pankart açılmıştı. İHD o pankartla ilgili suç duyurusunda bulundu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, ‘Hocalı Katliamı’ gerekçesiyle 23 Şubat'ta yapılan eylemde Agos Gazetesi'nin önünde açılan pankarta ilişkin savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önündeki alanda toplanan İHD'liler adına konuşan İHD Onur Üyesi Eren Keskin, "Geçtiğimiz hafta Agos Gazetesi önünde bir grup, ırkçı bir pankart açarak eylem yaptı. Buna gerekçe olarak da Hocalı olayını gösterdi. Sivil ölümler gerekçe gösterilerek açık açık ırkçılık yapıldı. Bu nedenle bu pankartı açan ve orada açıklama yapan kişiler hakkında TCK'nın 'Suçu ve suçluyu özmek' ve 'Halkı kin ve düşmanlığa sürükleyerek aşağılamak' ayrıca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 14. maddesi olan 'ayrımcılık' suçu nedeniyle suç duyurusunda bulunuyoruz" dedi.

İHD üyeleri, "Yaşasın Ogün Samastlar, Kahrolsun Hrant Dinkler" yazdığını belirttikleri pankartı taşıyan ve açıklama yapan kişilerle ilgili suç duyurusu dilekçesini İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sundu. (MRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com