“İş Aramak Yerine İş Kurun”

“İş Aramak Yerine İş Kurun”
Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) İİBF'de Yükseköğretimde Kariyer Alternatifleri Konferansı veren Çanakkale 18 Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir, Öğrencilere geleceğe girişimci olarak hazırlanmaları gerektiğini vurguladı.

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) İİBF'de Yükseköğretimde Kariyer Alternatifleri Konferansı veren Çanakkale 18 Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir, Öğrencilere geleceğe girişimci olarak hazırlanmaları gerektiğini vurguladı.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir, öğrenim gördüğü, yıllarca hocalık yaptığı Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) İİBF Amfi II'de “Yükseköğretimde Kariyer Alternatifleri” konulu bir konferans verdi. Konferansa kendisinin de Kütahya İİBF'den mezun olan bir öğrenci olduğunu ve bu bakımdan konferansı dinleyen İİBF öğrencileriyle aynı fakültede eğitim öğretim gördüğünü belirterek başlayan Akdemir, Kütahya DPÜ İİBF'de öğretim üyesi olduğunu ve kariyerinin profesörlük evresine kadar da Dumlupınar Üniversitesi İİBF'de görev yaptığını kaydetti.
Rektör Akdemir konferansta Devlet ve Özel Sektöre Alternatif olarak STK'lar ve Girişimcilik gibi iki kariyer hedefi daha göstererek, öğrencilerden girişimci olmalarını, geleceğe girişimci olarak hazırlanmalarını istedi.
Kariyerin tek kelimeyle ilerleme olduğunu kaydeden Akdemir, İnsanların hem mesleki açıdan hem de sosyal açıdan ilerlemelerini arzu ettiklerini belirterek, “İnsanlar hem yaşamda çok başarılı olsunlar hem iş yaşamında çok başarılı olsunlar” şeklinde konuştu.
Akdemir, sokağa çıkıldığında ya da sosyal yaşamda çok iyi mesleklere sahip olan kişilerin pozitif bir imajlarının olması gerektiğini söyledi.
“VİZYON SAHİBİ OLURSANIZ PARLAK NOKTAYA ULAŞABİLİRSİNİZ”
Akdemir, vizyonu uzun vadede gerçekleşecek hayallerin, hedeflerin sözlerle ifadesi olarak tanımlayarak şunları söyledi: “Siz herhangi bir vizyona sahip olarak şimdiden çalışırsanız ancak on yıl sonra arzu ettiğiniz yere yani parlak noktaya varabilirsiniz. Vizyon uzun vadedeki hedef için şimdiden çalışmaktır. Vizyon sahibi insanlar çok önemlidir. Politikacılara, yerel yöneticilere ya da akademisyenlere vizyonu var deriz vizyon, sahibini biraz daha ayrıcalıklı kılan özelliktir. Vizyon kişinin çok uzun yıllar sonra faydasını göreceği bir iş için şimdiden çalışmasıdır. Ben her zaman yararını kendisinin göremeyeceği kadar uzak vizyonlar peşinden koşan insanların daha haysiyetli, daha soylu insanlar olduğunu söylerim. Vizyon ne kadar uzak olursa o kadar anlamlı demektir. Çünkü siz uzun yıllar için gerçekleşecek bir iş için fedakârlık yaparak şimdiden çalışıyorsunuz. Ebeveynleriniz de sizi düşünerek büyük fedakârlık yapıyorlar, sizler 30-40 yaşına geldiğiniz zaman anlamlı bir yere geliyorsunuz, iş sahibi oluyorsunuz”
“İŞ ARAMAK YERİNE İŞ KURUN”
ÇOMÜ'nün sunduğu kariyer alternatiflerinden de söz eden Akdemir, bunları devlet, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve girişimcilik olarak sıraladı. Dünyadaki bütün üniversitelerin devlet ve özel sektör için insan kaynağı, yönetici yetiştirmeye, kariyer yaptırmaya çalıştığını belirterek, ÇOMÜ olarak özel alanın sivil toplum kuruluşları ve girişimcilik olduğunun altını çizdi. İş bulmak diye hadiseye yaklaşırsanız çözüm bulamazsınız diyen Akdemir, teknoloji geliştikçe istihdam sayısını artıramıyorsunuz, azaltıyorsunuz. O zaman insanlara farklı bir perspektif getirmelisiniz. Başka alternatifler geliştirmelisiniz. Devlet ile özel sektör tabii ki istihdam alanı olmaya devam edecek ama sadece ikisiyle gidersek biz tam istihdamı asla sağlayamayız. Mutlaka bu ikisinin yanına üçüncü, dördüncü alternatifi getirmemiz gerekiyor. Devlet her zaman var. Her zaman istihdam yapacak ama gittikçe azalan bir istihdam olacak dolayısıyla çok az insan istihdam edilecek ve kariyer yapacak. Özel sektörü de bekleyen akıbet o. Öyleyse ne kalıyor geriye STK'lar ve girişimcilik. İş aramak yerine iş kurmayı düşünen insanlar yetiştirmemiz gerekiyor” .

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com