İş Bankası, KOBİ'lere Çin'de başarılı olmanın yollarını anlattı

İş Bankası, KOBİlere Çinde başarılı olmanın yollarını anlattı
İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı İnce:

İSTANBUL (AA) - Bu yılın ilk İş'te Seminer toplantısını İstanbul'da gerçekleştiren İş Bankası, Çin ile ticaret yapan ve yapmak isteyen KOBİ'lere bu pazarda nasıl başarılı olabilecekleri hakkında bilgi verdi.

İş Bankası açıklamasına göre, Banka, KOBİ'lerin sağlıklı büyümelerine ve rekabet avantajı sağlamalarına destek olmak amacıyla düzenlediği "İş'te Seminer" toplantılarının bu yılki konusunu "Çin'de Başarmak" olarak belirledi.

Bu yılın ilk "İş'te Seminer" toplantısını İstanbul'da gerçekleştiren İş Bankası, Çin ile ticaret yapan ve yapmak isteyen KOBİ'lere bu pazarda nasıl başarılı olabilecekleri hakkında bilgi verdi.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat İnce, hem ekonomik hem siyasi anlamda dünyanın geleceğinde söz sahibi olacak aday ülkelerden biri olan Çin'de temsilcilik düzeyinde faaliyet gösterdiklerini kaydetti. 

Günümüzde Çin Yuanı (RMB) ile ticaret yapmanın çok önemli bir unsur haline geldiğini belirten İnce, bu doğrultuda İş Bankası olarak 2011'den itibaren Çin Yuanı ile mevduat kabul etmeye, nakdi ve gayri nakdi kredi vermeye, ayrıca akreditif açmaya başladıklarını ifade etti.

Dış ticarette yeni kullanılmaya başlanan banka ödeme yükümlülüğü (BPO)  sistemine değinen Suat İnce, İş Bankası’nın bu yeni ödeme şekline uyum sağlayan "ilk Türk bankası" olmakla kalmadığı, dünyada da öncü bankalardan biri olduğunu kaydetti.

İnce, Çin'den yapılan ithalatta peşin ödemenin payı dikkate alındığında, BPO'nun müşterilere, kolay ve pratik işlem yapmanın yanısıra daha güvenceli ticaret fırsatı sunduğunu ifade ederek, ihracat işlemlerinde yeni ödeme şeklinin ihracatçılara banka garantili açık hesap olanağı sunduğunu belirtti.

İş Bankası Şanghay/Çin Temsilcisi Tunç Türker de, uzun süredir Çin'de "Türk Ticaret Odası" kurulması yönünde çalışmalar yürütüldüğünü kaydederek, gelecek dönemde başvuru işlemlerini başlatacaklarını ve Çin'de Türk Ticaret Odası'nın kurulması aşamasında İş Bankası'nın kurucu üye olarak aktif görev alacağını ifade etti.

Çin'de otomotiv, lojistik, tarım, gıda, tekstil ve ev tekstili, enerji, eğitim ve turizmin fırsat sunan sektörler olduğunu vurgulayan Türker, "Artık Çin treni hızlanmış durumda.  Daha da hızlanacak. Çin'den korkmak yerine, Çin trenine binmek için daha fazla gayret sarf etmemiz gerekecek" dedi.

Verilen bilgilere göre, İş Bankası'nın KOBİ'lere yönelik farklı illerde düzenlediği eğitim toplantısı niteliğinde olan ve tek bir konunun ele alındığı İş'te Seminer'lerde, bu yıl Çin konusu işlenecek. Bu kapsamda İş Bankası Şanghay/Çin Temsilcisi, bugün Kayseri'de, yarın da Konya'da İş'te Seminer toplantılarına katılarak bilgi aktaracak.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com