İş dünyasının güç odağı Pensilvanya!

İş dünyasının güç odağı Pensilvanya!
Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür, Fethullah Gülen ile görüşen iş adamına, bu ziyaretinin sebebini sordu...

"Bu ülkede iş yapıyorsanız güç odaklarıyla iyi geçinmeniz gerekiyor"

Türkiye'de dengelerin hassasiyeti değişimin hızını ve anidenliğini de beraberinde getiriyor. Mahmut Övür'ün köşesine taşıdığı iş adamının açıklamaları da bunun destekleyicisi... Türk ekonomisinin dinamiklerini artık Pensilvanya belirliyor!

Paralel devlet tartışmaları devam ederken, ekonominin önemli isimlerinden olan görüşmenin taraflarından iş adamının açıklamaları oldukça ses getireceğe benziyor.

Hortumlanan Kentbank'ın sahibi Mustafa Süzer'in 17 Aralık'ta Gülen ile buluşması soruları beraberinde getirdi. Peki Gülen'in bizim bilmediğimiz başka kimler ziyaret ediyor?
 
Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür, Pensilvanya'yı yeni güç odağı olarak niteleyen bir işadamının sözlerini köşesine taşıdı:
 
(...)İşadamı Mustafa Süzer, Pensilvanya'da Fethullah Gülen'le buluşmuştu. Doğrusu iki kez gittiğim Pensilvanya'da Anadolu'dan çok sayıda insanın, işadamının geldiğine bizzat tanık oldum. Çoğu Hizmet Hareketi'nin dünyanın birçok ülkesindeki eğitim başarısına katkı vermekten mutlu olduğunu anlatıyordu.
 
Ancak Süzer buluşmasının duyulmasından sonra karşılaştığım bir işadamının söyledikleri çok farklıydı. O durumu şöyle anlatıyordu: "Evet, ben de Pensilvanya'ya gittim. Peki, gitmeyen var mı? Her şeyi açık konuşmak lazım, bu ülkede dün asker güç odağıydı bugün Pensilvanya... Nasıl gitmeyeyim? Bu ülkede iş yapıyorsanız güç odaklarıyla iyi geçinmeniz gerekiyor.
 
Geçmişte şirketlerimin yönetimine asker almıştım. Herkes aldı. O zaman öyleydi.
Şimdi durum değişti ve biz de zaman zaman Pensilvanya'ya gidiyoruz..."
Bu pencereden bakınca Mustafa Süzer'in yalnız olmadığı anlaşılıyor. İş dünyasının kulislerinde Mustafa Koç'tan Bülent Eczacıbaşı'na, Ferit Şahenk'ten Zeynel Abidin Erdem'e, Mehmet Nazif Günal'a kadar çok sayıda işadamının Pensilvanya'ya gittiği konuşuluyor.
 
Bu ilgiyi sadece dünyadaki eğitim atağıyla açıklamak mümkün mü? Türkiye'nin önde gelen işadamlarını Pensilvanya'ya çeken şey nedir?
Doğrusu her konuyu bütün yönleriyle tartıştığı bilinen Abant Platformu'nun artık bu meseleyi de ele alıp, "Siyaset dışında güç odağı olur mu?" tartışması açmasında yarar var.


Mahmut Övür'ün köşe yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

(DSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com