“İş Sağlığı ve Güvenliği Koşullarının İyileştirilmesi” Projesi

“İş Sağlığı ve Güvenliği Koşullarının İyileştirilmesi” Projesi
''Türkiye'de İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Koşullarının İyileştirilmesi Projesi'' (İSGİP) kapsamında, aralarında Gediz ilçesinin de bulunduğu 8 şehirde 9 ayrı İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi (İSG-YS) eğitimi düzenleneceği bildirildi.

''Türkiye'de İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Koşullarının İyileştirilmesi Projesi'' (İSGİP) kapsamında, aralarında Gediz ilçesinin de bulunduğu 8 şehirde 9 ayrı İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi (İSG-YS) eğitimi düzenleneceği bildirildi.

Proje Koordinatörlüğünden yapılan yazılı açıklamada, işçiler, birim amirleri, danışmanlar, nezaretçiler, iş güvenliği uzmanları, orta ve üst düzey yöneticiler de dahil olmak üzere atölye seviyesinden yönetim kadrosuna kadar herkese açık olan ücretsiz eğitimlere katılımcı sayısının, her çalıştay için azami 200 kişi olarak belirlendiği duyuruldu.
Tarih sırasına göre kabul edilecek başvuruların, ''www.isgip.org'' internet sitesinden alınmaya başlandığı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:
''Türkiye'de metal, inşaat ve madencilik sektörlerinde faaliyet gösteren 128 KOBİ ile başarılı çalışmaların yürütüldüğü İSGİP, işyerlerinde sağlık gözetimi eğitimlerinin ardından, yine kendi alanında Türkiye'de gerçekleştirilen en kapsamlı eğitimlerden olan İSG-YS eğitimleri ile İSG profesyonellerine ulaşacak. İşletme düzeyinde bir İSG-YS oluşturulması üzerine yoğunlaşılan proje kapsamında, ayrıntılı ve uygulamaya yönelik olarak sektöre özel iş sağlığı ve güvenliği alanlarında kapsamlı rehberler de hazırlanıyor.
Eğitimler çerçevesinde, Türkiye'deki KOBİ'lerde İSG Yönetim Sisteminin yaygınlaştırılması amacıyla Balıkesir/Marmara Adası, Afyonkarahisar, Zonguldak, Kütahya/Gediz, Ankara, Kocaeli, Eskişehir ve Denizli'de yabancı ve Türk uzmanların katılacağı 3'er günlük eğitimler düzenlenecek. Eğitimler kapsamında İSG yönetim sistemlerinin temel unsurları, risk değerlendirmeleri, performans izleme araçları, kaza ve olay raporlama ve soruşturma yöntemleri ile kontrol faaliyetlerine ilişkin pratik örnekler ele alınacak. Eğitimlerde, derslerin yanı sıra grup çalışmaları ve etkileşimli problem çözme oturumları da düzenlenecek.''
Açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün yararlanıcısı olduğu İSGİP'in, Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) desteğinde yürütüldüğü hatırlatıldı.
İş sağlığı ve güvenliği alanında Türkiye'nin en büyük ölçekli projelerinden olan ve KOBİ'lerde sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesinin planlandığı İSGİP'in çalışmalarına, Ankara, Denizli, Kocaeli, Kütahya ve Zonguldak'taki 16 metal, maden ve inşaat firmasıyla başlandığı ve sonrasında çevre illerde belirlenen 112 işyerinin dahil edilmesiyle faaliyet alanının genişletildiği bildirilen açıklamada, ''Proje ile işletmelere ve iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerine, yaklaşım ve anlayışlarını iyileştirme konusunda yardımcı olunmasının yanı sıra, işyerlerindeki güvenlik kültürünün de oluşturulması amaçlanıyor. Projeyle ayrıca iş kazası ve meslek hastalıkların, iş hayatının bir parçası olmadığının ve çoğu zaman basit tedbirlerle önlenebilir olduklarının herkes tarafından fark edilmesine yardımcı olmak hedefleniyor'' denildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com