İş stresi kanser yapar mı?

İş stresi kanser yapar mı?
Altı ülkede yapılan bir araştırmada iş stresinin yaygın kanser türlerini tetikleyip tetiklemediği araştırıldı.
 Araştırmada iş yeri stresinin kolon, akciğer, göğüs ve prostat kanserini riskini artırdığına yönelik bir bulguya rastlanmadı.
 
İş yeri stresinin insanlarda yaygın olarak görülen dört kanser türünü tetiklemediği belirtildi. Uzmanlara göre kolon ve akciğer kanserlerinin büyük ihtimalle iş yerinden kaynaklanan stresle ilgisi yok. Ancak bun arağmen birçok insan bağlantı olduğunu söylüyor. 
 
1985 ile 2008 yılları arasında 6 ülkedeki iyi yönetilmiş muayene örneklerini değerlendiren bilim insanları işyerinde stres yaşayan insanlar arasında bu kanser türlerinin artışı gözlemlenmedi. 
 
Ancak araştırma sevdiği birisinin aniden ölmesi gibi travmatik olaylardan kaynaklanan stres ile kanserin bir bağını göz ardı etmiyor.
 
Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Danimarka ve İngiltere'de yapılan araştırmada toplam 116 bin 56 erkek ve kadın analiz edildi. Katılımcıların yaş aralığı 17 ile 70 olarak belirlendi. Fin İş Sağlığı Enstitüsü ve Londra Üniversitesi tarafından yapılan araştırma  British Medical Journal dergisinde yayımlandı. 
 
Guardian gazetesinde yer alan habere göre 116 bin 56 katılıcının yüzde 5'i (5.765) 12 yıl izlenme döneminde kanser oldu. Bu kanser vakalarında iş yeri stresinden kaynaklandığına dair bir bulguya rastlanmadı. Daha önceki çalışmalarda bağlantı olduğuna dair sonuca varıldığını hatırlatan uzmanlar bunun bir tesadüf olabileceğini ya da küçük çaplı araştırmaların kesin sonuca ulaştırmayacağını belirtti.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com