İş var işçi yok

İş var işçi yok
Türkiye'nin yatırım teşviği alan 49 ilinden biri olan Kütahya'nın Simav ilçesinde açılan tekstil fabrikaları çalıştıracak işçi bulamıyor. Bu çerçevede ilçeye bağlı Kalkan beldesinde Belediye Düğün Salonunu Tekstil Fabrikasına dönüştüren merkezi İzmir'

Türkiye'nin yatırım teşviği alan 49 ilinden biri olan Kütahya'nın Simav ilçesinde açılan tekstil fabrikaları çalıştıracak işçi bulamıyor. Bu çerçevede ilçeye bağlı  Kalkan beldesinde Belediye Düğün Salonunu Tekstil Fabrikasına dönüştüren merkezi İzmir'de bulunan Famteks  isimli tekstil fabrikası işçi bulamadığı için üçte bir kapasiteyle çalışıyor.

100 işçi kapasiteli fabrikada 50 işçi çalışırken, makinelerin çoğu kullanılamıyor. Ürettiği gömleklerin tamamını İzmir serbest bölge üzerinden İtalya başta olmak üzere Fransa, Almanya, İngiltere gibi Avrupa Birliği ülkelerine ihraç ettiklerini bildiren fabrikanın Alman Müdürü Frank Hörner, Simav Belediyesi dahil ilçenin 21 beldesine verdikleri ilanlara rağmen işçi bulamadıklarını belirterek,' Krize inanmıyorum. Fabrikamızda iş var, çalışmak isteyen yok' dedi. Simav'da bir yıl önce işletmeye açtıkları fabrikalarında hiçbir zaman tam kapasiteyle çalışma imkanı bulamadıklarından yakınan Hörner, fabrikalarına iş için başvuruda bulunan çıkmadığını söyledi.
İşçi bulmak için Simav Belediyesinden yardım istediklerini vurgulayan Hörner, iş başvurusunda bulunanları görüşmek üzere çağırdıklarında  tekstil işi olduğunu duyanların detayları bile görüşmeden masadan kalkıp gitmelerine bir anlam veremediklerini dile getirdi. Türkiye'de herkesin masa başı işi istediğini vurgulayan Hörner, tam kapasite ile çalışabilmeleri için işçi sayısını 100'e çıkarmayı planladıklarını bildirdi. 50 işçi ile ayda 10 bin adet gömlek ürettiklerini vurgulayan Hörner,çalışan işçi sayısının 100'e çıkmasıyla üretimin iki veya üç katına çıkmasıyla hem daha çok kişiye istihdam sağlamış hem de Türkiye'ye daha çok döviz girdisi sağlamış olmanın mutluluğuna erişeceklerini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com