İş verimini düşürüyor

İş verimini düşürüyor
Hollanda'da yapılan bir araştırmada gece yarısı tuvalete kalkan insanların, deliksiz uyku uyuyan insanlara göre iş verimliliği daha düşük olduğu ortaya çıktı. Araştırmaya göre gece kalkanların verimi yüzde 24 daha düşük oluyor.
Hollanda'da gece tuvalete kalkmak ile iş verimliliği arasından bir bağ olduğu araştırmalar tarafından ortaya kondu. Araştırmaya göre gece yarısı tuvalete kalkan bir kişi kalkmayan birine göre iş yerinde daha az verimli oluyor. Milan'da Avrupa Üroloji Derneği'nin yıllık toplantısında sunulan rapora göre tuvaletini gece yapan kişilerin iş verimliliği dikkkate değer biçimde düşüyor. 
 
Kongrede sunulan çalışmada 261 kadın ve 385 erkek üzerinde yapılan araştırmada iş verimliliği ve onu bozan aktiviteler incelendi. Araştırmaya katılan kişilerin iş yapma kapasitesi ile düzenli aktiviteleri değerlendirildi.
 
Araştırmada gece yarısı kalkıp tuvaletini yapma alışkanlığı olan insanların iş verimliliğinin yüzde 24 düştüğü ortaya çıktı. Öyle ki bu oran astım veya kronik akciğer hastası olanların verimliliğinden daha düşük olarak belirlendi. 
 
Hollanda'da Maastricht Üniversitesi'nden Prof. Philip Van Kerrebroeck "Gece tuvalete kalkmak yaygın bir sorun. Yetişkinlerin yaklaşık üçte birini etkiliyor. Ama çoğu zaman gözardı edildi. Oysa diğer kronik hastalıklar kadar ciddi. Özellikle yaşam kalitesi ve sosyal maliyetleri fazla" dedi.
 
Prof. Van Kerrebroeck elde ettikleri verilerin gece tuvalete kalkmanın hem uykuya hem de günlük diğer performanslara olumsuz erkisinin olduğunu gösterdiğini söyledi. Van Kerrebroeck gece tuvalete kalkma alışkanlığını için özel tedavi geliştiemenin zorunluluğuna dikkat çekti.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com