İsa Gök: "Pisi pisine öldüler"

İsa Gök: "Pisi pisine öldüler"
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde oluşturulan Uludere alt komisyonu 34 kişinin hayatını kaybettiği hava operasyonuna gerekçe gösterilen Heron görüntülerini izledi.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, “Ciddi ihmalin olduğu açık şekilde ortadadır. Pisi pisine öldüğünü rahat bir şekilde söyleyebilirim. Çıplak gözle ayırt ettiğimiz bu görüntülerin askeri yönlerden de tespit edilmesi gerekirdi” dedi.

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeleri Heron görüntülerini izledikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, “Bugün izlediğimiz görüntüler ciddi ihmalin olduğunu gösteriyor. Çıplak gözle Türkiye hududundan Suriye hududuna binek hayvanı ve insan hareketi olduğunu tespit ettik. Bu insanlar bir mal alışverişi yaptıktan sonra tekrar geri döndüler. Şu anda üzüntülüyüz hepimiz. Arkadaşlarımızın pisi pisine öldüklerini size ifade edebilirim. Gerçekten tüylerimiz ürperdi. Çok ciddi bir yanlışlık olduğu ortada. Biz de bunu araştırmakla kendimizi görevli kılıyoruz. Sonuna kadar da gideceğiz” dedi.

Gök, komisyona görüntüleri izlerken yardımcı olmaları için uzmanların davet edildiğini belirterek, “Ama görüntüler çok net. Görüntülerde binek hayvan ve insan olduğu açık” diyerek uzmanların yardımına bu anlamda ihtiyaçlarının kalmadığını ifade etti.

Gök’e “terörist mi kaçakçı mı olduğu ayrımı yapılabiliyor mu?” diye soruldu. Gök, binek hayvan ve insan olduğu ortada” dedi.

Gök, görüntülerin ne kadarını izledikleri sorusuna, hızlandırılmış halde izlediklerini, özellikle olayı yakından gösteren bölümleri tercih ettiklerini söyledi.

Görüntülerin İsrail yapımı, Batman’dan kalkan heronlar aracılığı ile elde edilen görüntüler olduğunu anlatan Gök, “Bu görüntüler Batman’a da Genelkurmay’a da gidiyor” dedi. Gök ısrarlı sorular üzerine, “Ciddi ihmalin olduğu açık şekilde ortadadır. Pisi pisine öldüğünü rahat bir şekilde söyleyebilirim. Çıplak gözle ayırt ettiğimiz bu görüntülerin askeri yönlerden de tespit edilmesi gerekirdi” dedi.
Gök, “Sizi şaşırtan bir nokta oldu mu” sorusuna, “Bizi şaşırtan görüntülerin bu kadar net bir şekilde olması” yanıtını verdi.

İSTİHBARAT ZAFİYETİ OLDUĞU GÖRÜLÜYOR

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz da görüntülerde bir insan, canlı grubunun net olarak görüldüğünü, bir yerde toplanıp sınırı geçip, alışveriş yapıp geri döndüklerinin açık olarak görülebildiğini söyledi.

Katırların açıkça göründüğünü, gidiş gelişlerde alışverişle ilgili bazı araçların da göründüğünü anlatan Eryılmaz, “Uzaktan çekilmiş net değil ama bir grup olduğu, katırların olduğu, insanların olduğu açık, bunda tereddüt yok. İki grup halinde aralarında 500-600 metre farkla hareket ediyorlar. Önce birinci grup sonra ikinci grup sınıra yakın bir yerde imha ediliyor. İki bombalama arasında 20-30 dakika var” dedi.

Eryılmaz’a teröristlerin de katırlarla giriş yaptığı yönündeki yorumlar hatırlatıldı. 5-6 değil çok kalabalık bir katır grubunun olduğunu anlatan Eryılmaz, uzmanlara, “PKK bu kadar katır kullanıyor mu, bu kadar kalabalık hareket ediliyor mu” diye de sorduklarını söyledi. Eryılmaz kanaatinin sorulması üzerine, “Bu konuda biraz araştırma yapılabilirdi. Tespit edilmelerinden saldırıya geçildiği zamana kadar 3.5 saat var. Bu geçen süreyi dikkate alınca ‘farklı yerlerden istihbarat alınabilir miydi’ sorgulanması gerek. Bu kadar sürede kaçakçı olup olmadığını tespit edememek orada bir istihbarat zafiyeti olduğunu gösteriyor” dedi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com