İşadamı Öztürk'ün beraatine bozma istemi

İşadamı Öztürkün beraatine bozma istemi
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, işadamı Galip Öztürk'ün, Yusuf ve Seyfettin Maraşlı'nın ölümüyle ilgili 2 kişiyi cinayete azmettirmekten beraatine hükmeden yerel mahkeme kararının bozulmasını istedi

ANKARA (AA) - FERDİ TÜRKTEN - Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, işadamı Galip Öztürk'ün, Yusuf ve Seyfettin Maraşlı'nın ölümüyle ilgili 2 kişiyi cinayete azmettirmekten beraatine hükmeden yerel mahkeme kararının bozulmasını istedi.

İddiaya göre, 1996 yılında Kudret O'nun azmettirdiği Dursun K. ve Murat A, Yusuf ve Seyfettin Maraşlı'yı kahvehanede vurarak öldürdü. Dursun K. Bursa Uludağ yolu üzerinde ölü bulundu. 15 yıl boyunca kaçan Kudret O. ise 2011 yılında yurt dışına kaçarken yakalandı.

Güvenlik nedeniyle Çorum 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada cezalandırılan Murat A. hakkındaki karar Yargıtay 1. Dairesince geçen yıl bozulurken, Kudret O. hakkındaki karar onandı.

Olayla ilgili 23 Ocak 2012'de Cumhurbaşkanlığına hitaben ihbar mektubu gönderildi ve Emniyet Genel Müdürlüğü Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğüne e-posta ihbarı yapıldı.

İhbarlarda, "İşadamı Galip Öztürk'ün yoksul insanlara bol para vererek cinayet işlettiği, bu olayları akrabası ve tetikçi sanık Kudret O. vasıtasıyla yaptırdığı, Kudret O'nun Ardahan Türkgözü sınır kapısında Mustafa Öztürk adlı kişinin sahte kimliğiyle yurt dışına kaçmak isterken yakalandığı, Öztürk'ün avukatlarının devreye girerek Kudret O'nun cinayetlerle ilgili itirafta bulunmasını önlediği, Kudret O. ve eşine sürekli para gönderdiği" iddialarına yer verildi.

Öztürk, hakkında Çarşamba Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı. Yerel mahkeme, Öztürk'ün cinayete azmettirme suçundan beraatine hükmetti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ise dava dosyasına ilişkin tebliğnamesinde beraat kararının bozulmasını istedi.

İhbar mektupları, yasal olarak mahkeme kararıyla dinlenen telefon kayıtları, fiziki ve teknik takip sonuç ve tutanakları ile para alışverişine ilişkin görüntülere işaret edilen tebliğnamede, cinayeti işleyen Dursun K. ve Murat A'nın öldürdükleri kişileri tanımadıkları, ayrıca Kudret O. ile maktuller arasında herhangi bir husumet bulunmadığı vurgulandı.

Tebliğnamede, sanıklar Galip Öztürk ve Kudret O. hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi ve İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesindeki dava dosyaları birlikte değerlendirildiğinde, sanık Galip Öztürk'ün atılı suçtan beraati yerine cezalandırılması gerektiği savunuldu. Bu gerekçelerle Öztürk hakkındaki beraat hükmünün bozulması istendi.

Dosyayla ilgili son kararı Yargıtay 1. Ceza Dairesi verecek. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının tebliğnamesinin bağlayıcılığı bulunmuyor.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com