İşçiler AKP il binası önünde eylem yaptı

İşçiler AKP il binası önünde eylem yaptı
Kütahya Maden İş Sendikasına üye SLİ işçileri AKP il teşkilatı önünde eylem yaptı.

Kütahya Maden İş Sendikasına üye SLİ işçileri AKP il teşkilatı önünde eylem yaptı. Eylemde  olası tehlikelere karşı Emniyet Müdürlüğü ekipleri AKP il teşkilatı önünde yoğun güvenlik önlemi aldı. Koydukları bariyerler ile işçileri parti binasına yaklaştırmadı.

SLİ kömür işletmelerinde çalışan, Maden İş Sendikası üyeleri parti binası önüne yaklaşmak istemeleri üzerine polisler izin vermedi. Bina önüne yaklaşmalarına izin verilmeyen işçiler tepki gösterdiler. İşçiler, SLİ'yi satanı bizde satarız. Gün gelecek, devran dönecek AKP halka hesap verecek. İşçiler burada Vekil Kinay nerede diye sloganlar attı.

Eylemde, SLİ Kömür İşletmelerinde çalışan babasına destek vermek için eyleme katılan bir genç kız bir açıklama yaptı. Genç kız, işçilere sahip çıkılmadığı için AKP'den istifa ettiğini açıkladı.

İşçilerin özelleştirme sonrası durumlarının ne olacağının belli olmadığını ileri süren Maden iş Sendikası Kütahya ve Havalisi Şube Başkanı Ahmet Ateş, “Özelleştirme sürecinde yasaların bizlere vermiş olduğu haklar çerçevesinde tepki vermeye, sesimizi duyurmaya çalıştık. Yine bu süreçte ilimiz iktidar partisi il başkanının ve Milletvekillerimizin müteakip zamanlarda defalarca özelleştirmeler sonucunda hiçbir işçinin mağdur edilmeyeceği, diğer kamu kurum ve kuruluşlara nakillerinin yapılacağı, 4/c'ye geçişlerde problem olmayacağı, kıdem tazminatlarını herkesin alabileceği gibi beyanatları olmuş bunu da açıkça ilan etmişlerdir. Bu beyanatlar çalışanlarımızı bir nebze olsun rahatlatmış olup bu söylemlere umut bağlamışlardır” şeklinde konuştu.

“KIDEM TAZMİNATLARIMIZ VERİLSİN”
Ateş, “11 Mayıs 2013 Cumartesi günü AKP il Başkanlığında Kütahya Milletvekili ve AKP yetkililerinin bilgilendirme toplantısındaki 4857'ye tabi çalışanların kamu kurumlarına nakil işlemlerinin "hukuki değil ve zor bir iş" demesi 4/c ile Kıdem Tazminatındaki açıklamaları işletmemiz çalışanlarını tedirgin etmiş ve işçi kardeşlerimizin morallerini bozmuştur.Bizler; AKP İl Başkanımızdan, ilçe Başkanımızdan ve Tüm Milletvekillerimizden öncelikle tüm çalışanların devirden önce mutlaka nakil olmaları yönünde çalışmalarını ve gayret göstermelerini istiyoruz.Bizler; 4/c'ye geçişlerde ve bugüne kadar hak ettiğimiz kazanımların korunmayı kıdem tazminatlarımızın verilmesi yönünde çalışma yapılmasını istiyoruz. Bu güne kadar siyasiler tarafından çalışanlarımıza verilen sözlerin arkasında durulmasını bekliyoruz.”diye konuştu.

Diğer yandan işçiler AKP'den toplu olarak istifa etmek istedi. İşçilerin istifa dilekçelerini parti içinde yazmak istemeleri üzerine Emniyet ekipleri duruma müdahale etti. Yapılan pazarlık sonrasında bir grup işçiden oluşan heyet AKP il teşkilatı ile görüştü. Görüşmeden sonra işçiler olaysız bir şekilde dağıldı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com