İşçilere polis dayağı

İşçilere polis dayağı
Maaşlarını alamadıkları için eylem yaptılar, üzerine gaz ve cop yediler

Teknopark İstanbul inşaatında çalışan ve ücretlerini alamadıklarını ileri süren bir grup işçi, İstanbul Ticaret Odası (İTO) önünde direniş çadırı kurdu.

Çadırın kaldırılmasını isteyen emniyet yetkilileri, ret yanıtı alınca polis topluluğa müdahale etti.

Çıkan olaylarda biber gazından etkilenen 3 işçi hastanelik oldu.

Pendik’te yapımı devam eden Teknopark İstanbul inşaatında çalıştıklarını ve ücretlerini alamadıklarını öne süren yaklaşık 50 işçi, saat 12.30 sıralarında Eminönü’ndeki İTO binası önüne gelerek basın açıklaması yaptı.

İki hafta önce de İTO önünde basın açıklaması yapan ve içeriye girmek isteyince polisin müdahalesiyle karşılaşan işçiler, bu kez binanın önünde direniş çadırı kurdu.

“Aylardır ücretlerimizi alamadık. İşte Teknopark İstanbul projeniz. Direne direne kazanacağız” cümlelerinin yazılı olduğu pankartı açan grup adına basın açıklamasını işçi Haydar Yalçın yaptı.

Teknopark yönetimi ile üstlenici firma olan Uzunlar İnşaat arasında yaşanan sorunların işçilere yansıtıldığını dile getiren Yalçın sözlerine şöyle devam etti:

“Uzunlar İnşaat ile Teknopark yönetimi arasında yapılan sözleşme feshedilmiş olup, şirketler arasındaki anlaşmazlığın faturası biz işçilere kesilmiştir. Süreci böyle uzatan patronlar, bu karmaşanın bizlerin hayatında nelere mal olduğunu umursamamaktadır. İTO yönetimi çözüm noktasında adım atmazken geçtiğimiz salı günü tüm pervasızlığına bir de polis saldırısını eklemiştir.”

POLİS BİBER GAZI VE COPLA DAĞITTI

Açıklamanın ardından topluluk, ellerinde üzerinde İstanbul Ticaret Odası’nın logosunun bulunduğu kağıtları yaktı. Topluluk daha sonra polisin uyarısına rağmen İTO’nun girişinde direniş çadırı kurdu. Emniyet yetkilileri çadırın kaldırılmasını istedi, ancak eylemciler bu istege ‘ret’ yanıtını verdi.

Bunun üzerine Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, topluluğa biber gazıyla ve copla müdahale etti. Çadır kaldırılırken, eylemcilerle polis arasında arbede yaşandı. Ragıp Gümüşpala Caddesi üzerinde kaçmaya başlayan eylemcilere tazyikli su sıkıldı.

Biber gazından etkilenen 3 işçi, arkadaşları tarafından taksiye bindirilerek İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gönderildi.

Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı’nın önünde oturma eylemi yapan işçiler, kısa bir basın açıklamasının ardından dağıldı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun eleştirildiği basın açıklamasında, işçilerin talepleri yerine getirilinceye kadar eylemlerin devam edeceği vurgulandı.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com