“İşgalci değil kiracı olmak istiyoruz”

“İşgalci değil kiracı olmak istiyoruz”
Kütahya Simav'ın Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, kurutulmuş eski Simav göl arazisinde yaşanan verim düşüklüğünün devletin 50 yıldan bu yana bölgede ısrarla uygulamaya devam ettiği yanlış politikalardan kaynaklandığını ileri sürdü.

Kütahya Simav'ın Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, kurutulmuş eski Simav göl arazisinde yaşanan verim düşüklüğünün devletin 50 yıldan bu yana bölgede ısrarla uygulamaya devam ettiği yanlış politikalardan kaynaklandığını ileri sürdü. Bütüner, devletin sahibi olduğu kurutulmuş 18 bin 500 dekarlık eski Simav göl arazisindeki toprakları kimseyi darıltmamak adına küçük oranlarda değil toplu bir vaziyette önce hak sahibi çiftçilere, bu mümkün olmazsa Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerine kiraya vermesiyle sorunun ortadan kalkacağını söyledi. Bütüner, hazinenin önerdikleri şekilde uygulamaya geçmesi halinde dekardan alınan 50 kilogram dolayındaki dünyaca ünlü kuru fasulye rekoltesinin dekar başına 850 kilograma kadar çıkacağını, bundan da ekonomisi giderek zayıflayan bölge halkının önemli bir kazanç elde ederek karlı çıkacağını dile getirdi.
Bütüner, devlet tarafından 1960 yılında kurutulmuş eski Simav göl arazisinin bundan sonra verimli bir şekilde nasıl kullanılacağı yönünde Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen geniş katılımlı toplantıda yaptığı konuşmada, devletin yıllardır uyguladığı yanlış politikadan hemen vaz geçmesi gerektiğini bildirdi. Bütüner, toplantıyı yöneten AK Parti Kütahya Milletvekili Doç. Dr. İsmail Hakkı Biçer'e, kurutulmuş göl arazisinden yararlanan 4 bin 500 dolayındaki bölge halkını devletin işgalci gibi gördüğünü, çiftçilerin işgalci değil kiracı olduklarını anımsattı. Vatandaşın küçük parçalar halinde kiraladığı topraklarda sertifikalı tohum kullanma, toprak tahlili, gübreleme, çapalama, sulama gibi verim artışına yüzde yüz etki yapan özelliklere gerekli özeni gösteremediği için üründe verim oranıyla kalitenin giderek düşmesine neden olduğuna dikkat çeken Bütüner, devletin verimi düşen topraklara bölge halkı yerine başka kiracılar aramaya başlamasına da bir anlam veremediğini söyledi. Bunun en son örneğini Antalya'da iş yapan bir firmanın Simav göl arazisi üzerinde organik tarım yapmak amacıyla Bakanlığa başvurması olarak ortaya çıktığını vurgulayan Bütüner, devletin böyle bir uygulamaya izin vereceğini akıllarına bile getirmek istemediklerini ifade etti.
Hazinenin uygulamadan vazgeçerek söz konusu toprakları toplu bir vaziyette hak sahibi çiftçilere, olmazsa Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerine vermek suretiyle sorunun ortadan kalkacağına inandığını dile getiren Bütüner,” Bu durumda Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri hazineden kiralayacakları 3 ile 4 bin dekar arasında değişecek toplu arazilerde modern tarım tekniklerini uygulayabilir, verim artışına neden olacak sertifikalı tohum, toprak tahlili, gübreleme, çapalama, sulama ve ot olma gibi özelliklere özen göstererek toprağa ektikleri üründe verim ile birlikte kalitenin de artmasını sağlar. Simav çiftçisi olarak bu konuda iddialı olduğumuzu başta devletimiz olmak üzere herkesin bilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com