İSGİP Tanıtım Toplantısı

İSGİP Tanıtım Toplantısı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün katkılarıyla yürütülen ''İş Sağlığı ve Güvenliği Koşullarının İyileştirilmesi Projesi'' (İSGİP) ile inşaat, maden ve metal sektörlerindeki iş kazalarının yüzde 5 ile yüzde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün katkılarıyla yürütülen ''İş Sağlığı ve Güvenliği Koşullarının İyileştirilmesi Projesi'' (İSGİP) ile inşaat, maden ve metal sektörlerindeki iş kazalarının yüzde 5 ile yüzde 10 arasında azaltılması hedefleniyor.

KÜTAHYA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün katkılarıyla yürütülen ''İş Sağlığı ve Güvenliği Koşullarının İyileştirilmesi Projesi'' (İSGİP) ile inşaat, maden ve metal sektörlerindeki iş kazalarının yüzde 5 ile yüzde 10 arasında azaltılması hedefleniyor.
İSGİP tanıtım toplantısı, projenin yürütüleceği illerden biri olan Kütahya'da, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Sabit Yaman, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Andre Peer, proje koordinatörleri ve söz konusu sektörlerden firmaların temsilcilerinin katılımıyla yapıldı.
İl Özel İdaresindeki toplantıda koordinatörler tarafından verilen bilgiye göre, toplam maliyeti 4 milyon 75 avro olan, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilerek iki yıl sürecek projeyle iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği koşullarının iyileştirilmesi amaçlanıyor.
15 Ocakta başlatılan proje, Zonguldak, Ankara, Kocaeli, Kütahya ve Denizli'de maden, inşaat ve metal sektörlerinde faaliyet gösteren Küçük ve Orta Boy İşletmeleri (KOBİ) kapsıyor. İş kazaları ve meslek hastalıkları oranının yüksek olması dolayısıyla söz konusu üç sektör baz alınarak proje oluşturuldu.
Belirlenen alanlarda faaliyet gösteren KOBİ'ler, İyi Uygulama Merkezi ve Özel Destek Programlarına katılabilecek. Bunun için ''www.isgip.org'' internet adresinde yer alan başvuru formunu doldurulması gerekiyor.
İyi Uygulama Merkezi için 12, İş Sağlığı ve Güvenliği koşullarının iyileştirilmesine yönelik Özel Destek Programı için 100 KOBİ belirlenerek projeye devam edilecek.
Özel Destek Programına alınacak 100 iş yerinde, iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemleri ile kayıt sisteminin kurulması ve uygulanması gerçekleştirilecek. Bu hedefe ulaşabilmek için ilk aşamada 12 iş yeri iyi uygulama örneği olarak seçilecek ve bu iş yerlerinde gerçekleştirilen faaliyetler ilk etapta 100, daha sonra ise 1500 iş yerine ücretsiz olarak yaygınlaştırılacaktır.
Projeyle inşaat, maden ve metal sektörlerinde faaliyet gösteren iş yerlerinde meydana gelen iş kazaları oranının sırasıyla yüzde 5, yüzde 7 ve yüzde 10 azaltılması da planlanıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com