İshal uyarısı...

İshal uyarısı...
Yaz mevsiminde sıklıkla görülen ve özellikle bebeklerde ölümle sonuçlanabilen ishal vakalarına karşı, vatandaşların tedbirli olmaları istendi. 6 ay ile 2 yaş arasındaki çocuklarda sıkça görülen ishalin kötü beslenmeden kaynaklandığı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü uzmanları, ishal vakasının dışkının normalden daha sulu ve günde 3 defadan sık yapılması haliyle ortaya çıktığını belirtiyor.
İshalin daha çok çocuklarda, özellikle de 6 ay-2 yaş arasındaki çocuklarda sıkça görüldüğüne dikkat çeken uzmanlar, inek sütü ya da mama ile beslenen 6 aylıktan küçük çocukların ishale daha sık yakalandığı kaydediyor.
İshalin, kötü beslenen çocuklarda daha sık görüldüğü ve daha ağır seyrettiği ifade edilirken, ayrıca ishalin kendisinin de beslenme bozukluğuna neden olduğu belirtildi.
Basit bir hastalık gibi görülen ishalin öldürücü olmasının nedenlerinden birisinin de, ishali arttıracağı endişesi ile çocuğa su ve sulu besinler verilmeyişi olduğu önemle vurgulanıyor.
KORUNMA YOLLARI
Önlenebilir bir hastalık olan ishalden korunmak için uyulması gereken kurallar ise şöyle sıralandı: 'Bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmeli, anne sütü almayan bebeklere mama biberonla değil kaşıkla verilmeli, bütün yiyecekler hemen yedirilmeli, bayat-bekletilmiş yemek verilmemeli, sebze ve meyveler yenmeden önce temiz su ile iyice yıkanmalıdır. İçme suyu temiz olmalı, sular klorlu değilse kaynatarak içilmelidir. Eller tuvaletten sonra, yemekten önce mutlaka sabunla yıkanmalı, çöpler kapalı kaplarda toplanmalıdır.'
TEDAVİ YOLLARI
Uzmanlar, ishalli çocuğun nasıl tedavi edilmesi konusunda ise şu açıklamaları yapıyor, 'Çocuğa normalde içtiğinden daha fazla su ve diğer içecekler verilmelidir.Toplumumuzda ishali olan çocuklar yiyecek ve özellikle su verilmemesi yanlış ve yaygın bir uygulamadır. Eğer çocuk anne sütü ile besleniyorsa, anne sütü kesilmemeli, çocuğa evde kolayca hazırlanabilecek az şekerli çay, şeftali ve elma suyu, ayran verilmelidir. İshali olan çocuğa yemek vermemek veya az vermek beslenme yetersizliğine neden olur, ya da beslenme yetersizliği varsa daha da kötüleşir. Bu nedenle ishalde çocuğun beslenmesine önem verilmelidir. Dört aylık ve daha büyük çocuklarda ishal süresince pirinç lapası, yoğurt, haşlanmış patates, şeftali ve elma püresi, sütü iyi pişmiş yağsız et gibi gıdalar verilmelidir. Vücuttan su ve tuz kaybı belirtileri izlenmelidir. Sulu kaka, susuzluk, cildi iki parmak arasında sıkıp bırakınca eski haline dönmemesi, bıngıldakta çöküklük, göz kürelerinde çökme, kilo kaybı, iştah kaybı, kusma, bulantı, bilinç kaybı, havale gibi belirtilerden biri görülürse, ishal 24 saatten fazla sürerse dışkıda kan görülürse veya ateş yükselirse vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com