İşi devraldı kocasını batmaktan kurtardı

İşi devraldı kocasını batmaktan kurtardı
Borç batağında olması nedeniyle geçimini sağladığı kahvehaneyi kapatma kararı veren kocasının işini devralan 2 çocuk annesi kadın, 7 yıldır çay dağıtıp ailesine bakıyor

ÇORUM (AA) - KEMAL KARADAĞ - Borç batağında olması nedeniyle geçimini sağladığı kahvehaneyi kapatma kararı veren kocasının işini devralan 2 çocuk annesi kadın, 7 yıldır çay dağıtıp ailesine bakıyor.

Bahçelievler Mahallesi'ndeki kahvehanesini, işlerinin iyi gitmemesi ve sigorta borçları nedeniyle kapatmak zorunda kalan kanser hastası Ergül Güngören'in (47) imdadına, eşi Yektane Güngören (44) yetişti.

Kahvehanenin kapatılmasına izin vermeyerek işletmeyi devralan Güngören, 7 yıldır çay dağıtıp para kazanarak ailesine tek başına bakıyor.

- "Eşim 'bayansın, yapamazsın' dedi"

Örnek yaşam hikayesini AA muhabirine anlatan Yektane Güngören, kahvehaneyi işleten eşinin, işlerin yoğun gitmemesi yüzünden borçlandığını belirterek, "Borçlar çoğalınca borç senetleri, kağıtlar, icralar gelmeye başladı. Başka bir tutanağımız da yoktu. Eşim, ekmek kapımızı kapatma kararı aldı. Buna müdahale ederek, eşime 'müşterilerini alıştır kahveye ben gireceğim' dedim. Önce kabul etmedi. 'Bayansın, yapamazsın. Benim orası erkek yeri' dedi. Ben de 'bu borçlarla hayatımı devam ettiremem, gireceğim kahveye ve çalışacağım' diyerek dükkanı devraldım" dedi.

 İlk zamanlarda temizlik yapıp çay bardaklarını yıkadığını ifade eden Güngören, daha sonra çay dağıtmaya başladığını söyledi.

Çalışmaya başladığı ilk dönemlerde çay dağıttığını gören kadınların bile kendisini ayıpladığını vurgulayan Güngören, "Ocakçılık yaptım. İlk zamanlarda erkeklere çay dağıttığımda ben de utandım. Yavaş yavaş alıştım. Bazıları beni ayıpladı, yanımdan geçerken çay dağıttığımı gören bayanlar bile beni ayıpladı ancak çevremizdeki esnaf ve müşterilerimiz beni takdir etti" diye konuştu.

- Eşi rahatsızlandı, azmi daha da arttı

Kahvehaneyi işletmeye başladığı yıllarda eşinin rahatsızlandığını ve kan kanseri teşhisi ile tedavi gördüğünü ifade eden Güngören, bu olaydan sonra çalışmaya daha sıkı sarıldığını ve ailesine tek başına bakmaya, okuyan iki çocuğunun harçlıklarını vermeye başladığını belirterek, yaşananların kendisini daha da azimlendirdiğini vurguladı.

"Eşim olmazsa iş yerimiz de olmazdı" diyen Ergül Güngören ise geçimlerini sağladıkları ve kapatma kararı aldığı kahvehanenin, eşinin desteğiyle çalışmaya devam ettiğini belirtti. 

Ergül Güngören, eşinin kendisi ve ailesi için yaptıklarını şu sözlerle ifade etti:

"İşçi çalıştırdığımdan sigortalar ve vergi borçları olduğu için işin içinden çıkamadım. Çok borcum oldu. Borçlandığım için burayı kapatmak zorunda kaldım. O anda eşim imdada yetişti. Eşim 'burayı yürütmek zorundayız, bu borcu sileceğiz' dedi ve işi devraldı. 'Ben sana tam destek vereceğim, çayını yaparım, çay dağıtacağım' dedi. İlk zamanlarda müşterilerden, esnaftan çekiniyordum. Eşim işi devraldıktan sonra sırt sırta verdik. Rahatsızlığım nedeniyle fazla destek olamıyorum, sadece yanında bulunuyorum. Eşim çok destek veriyor bana, beni malulen emekli de yaptı."

Eşinin artık patronu olduğunu belirten Güngören, "Eşim şimdi patron, her şeyi hak ediyor. Patron olarak eşim her zaman başımda olsun, çok memnunum" dedi.

Öte yandan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Çorum İl Kadın Girişimciler Kurulu, örnek yaşam hikayesi ve iş hayatındaki azmi ile Güngören'i "yılın kadın girişimcisi" ödülüne layık gördü.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com