Işık, Dava Açacak

Işık, Dava Açacak
Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.'ne ait 113 dönümlük arazi ve içindeki lojmanlarının usulsüz şekilde AKP Milletvekili Vahit Kiler'in de ortak olduğu Kütahya Şeker Fabrikası'na devredilmişti. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kütahya Milletvekili Alim Işık

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.'ne ait 113 dönümlük arazi ve içindeki lojmanlarının usulsüz şekilde AKP Milletvekili Vahit Kiler'in de ortak olduğu Kütahya Şeker Fabrikası'na devredilmişti. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kütahya Milletvekili Alim Işık böyle bir devrin yapılamacağını vurgulayıp suç duyrusunda bulunmuştu.Geçen süre zarfında mahkeme Işık'ı haklı bularak tapu müdürü hakkında 'soruşturma açılamaz 'kararını kaldırdı. Böylece Alim Işık'a dava açma hakkı doğdu.
Soruşturma açılamaz kararının kaldırılmasıyla yeniden mahkemeye başvuracağını belirten Alim Işık, adaletin yerini bulduğunu ifade etti. 2,5 yıldır olayı takip ettiğini belirten Işık, şimdi de arsayı geri almak için dava açamaya hazırlandığını belirtti. MHP Milletvekili Alim Işık yaşanan süreci anlatarak konuşmasına şöyle devam etti: 'Kütahya Şeker Fabrikası'nın satış öncesinde kar zarar durumunu dönemin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a sordum Unakıtan, 2003 yıl sonu hesap döneminde net karının 10 milyon 989 bin 297 TL olduğunu bana söyledi.'
Yüzde 56'lık hissenin minimum değerinin 23 milyon 818 bin dolar olduğunu belirten Işık, 9 Ağustos 2004'teki açık arttırmada 23 milyon 820 bin dolar karşılığı torunlar gıdaya satıldığına dikkat çekmişti.
Alim Işık konu ile ilgili önce bir soru önergesi verdiğini, ardından suç duyurusunda bulunduğunu; ancak bu girişimlerden sonuç alamadığını belirtti. Işık, bunun üzerine Eskişehir Bölge İdare Mahkemesi'ne itirazda bulunduğunu ve Tavşanlı Ağır Ceza Mahkemesi'ne resmi evrakta sahtecilik suçuyla tapu müdürü hakkında dava açtığını vurguladı.
2,5 yıl süren mücadelenin ardından Eskişehir Bölge İdare Mahkemesi'nin daha önce soruşturma açılamaz kararını bozduğunu ifade etti.
MHP Milletvekili Alim Işık, kararın ardından halen Torunlar ve Killer'e ait görünen yerlerin geri alınması için dava açmaya hazırlandıklarını sözlerine ekledi. Daha önce verilen kararların yanlış olduğuna dikkat çeken Işık, bu olayı sonuna kadar götüreceklerini de belirtti.
Bu konuyla ilgili Alim Işık dışında Tunceli Milletvekili bağımsız Milletvekili Kamer Genç te TBMM'de çeşitli açıklmalarda bulunarak, Kütahya Şeker Fabrikası ile ilgili yolsuzluğu Meclise taşımıştı. AKP Milletvekili Vahit Kiler ile Bağımsız Milletvekili Kamer Genç arasında ilginç diyaloglar yaşanmıştı.
Konuyla ilgili iddialar geçtiğimiz yıl Meclis gündemine de yansımış, Kütahya Şeker Fabrikası'nın ortaklarından AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler ile Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç bu konuda iddiaya bile girmişlerdi. Genç ve AKP`li Kiler İstanbul - Ankara uçağında yolculuk ederken, Kütahya Şeker Fabrikası konusunda iddiaya girmiş, uçakta bulunan Ulaştırma Bakanı Yıldırım da buna şahitlik etmişti. Genç`in iddiasını kanıtlaması halinde Kiler fabrikayı kendisine bağışlayacaktı. İddiayı Kiler`in kazanması halinde de Genç milletvekilliğinden istifa edecekti. Genç ilgili arazinin 'tapuda düzeltme yoluyla' Kütahya Şeker Fabrikası mülkiyetine geçirildiğini, bu usulsüz imar değişikliğiyle değerinin 58 milyon liraya çıkartıldığını iddia etmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com