Işıkara 'dan tehlikeli uyarı!

Işıkara 'dan tehlikeli uyarı!
Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, “7’nin üzerindeki bir deprem 7-8 yılda olabilir demiştim.

En son Düzce depremi olmuştu. Ondan bu yana 7’nin üzerinde bir deprem yok demiştim” sözleriyle Van depremini bildiğini söyledi.

Kızılay Genel Başkanı Başdanışmanı Ahmet Mete Işıkara, depreme ilişkin açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamada; “6.6 yerel büyüklüğünün olduğunu esas büyüklüğün ise 7.3 olduğunu Kandilli az önce açıkladı. 7.3 oldukça büyük bir depremdir. Hissedilen 10 şiddetindedir.

Beni korkutan oradaki yapı stoğu. Burada vatandaşlarımıza benim önerim, hasarlı binalara girmesinler. Türk Kızılay’ı hemen faaliyete geçti.  Tüm destekler deprem bölgesine sunuluyor. Bu artçı şoklar uzun süre devam edecek. 6 büyüklüğünde bir şok olabilir, olağan karşılamak lazım. Havaalanı hasarlı deniyor, pist hasarlıysa daha kötü bir durum var. Çünkü pist hasarlı ise yardım ekipleri nasıl bölgeye ulaşacak? 6- 6.9 civarındaki deprem ülkemizde yılda bir kere olabilir demiştim. 7’nin üzerindeki bir deprem 7-8 yılda olabilir demiştim. En son Düzce depremi olmuştu.

Ondan bu yana 7.’nin üzerinde bir deprem yok demiştim. Bu durum Türkiye’nin deprem gerçeğinin bir göstergesi. Deprem olacak gerçeğini kabul etmek gerekiyor. Başka bir bölgeyi tetikleyeceğini düşünmüyorum. Artçı şoklar büyük şiddetlerde devam edecektir. Bunlar olağan durumlardır. Halkın dışarıda beklemesi, hasarlı evlere girilmemesi gerekiyor. Halkın mobilyaları sabitlemesi gerekiyordu, deprem sırasında paniklememek de çok önemlidir. Ancak bu durumlara alışmamız gerekiyor”

Marmara’yı etkilemez

Van’da meydana gelen büyük depremin ardından akıllara ‘Acaba deprem beklenen büyük Marmara depremini etkiler mi?’ sorusu geldi. Deprem uzmanlarına göre Van’da yaşanan deprem Kuzey Anadolu Fay Hattı’nı etkileyecek nitelikte değil. Kızılay Genel Başkanı Başdanışmanı, Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırmaları Enstitüsü eski Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara konu hakkında “Yaşanan depremin gerçek büyüklüğü 7.3 ve 60-70 kilometrelik bir alanda fay etkisini göstermeye devam edecektir ancak Van depremi ülkemizdeki diğer fay hatlarını etkilemez” şeklinde konuştu.

İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği öğretim üyelerinden Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu ise bu olasılığın söz konusu olmadığını şu sözlerle anlattı: “Doğu Anadolu Fay Hattı’dan meydana gelen depremin Kuzey Anadolu Fay Hattı’nı etkilemesi olası değil. Zaten Doğu Anadolu Fay Hattı Van depremiyle fay hattında birikmiş olan enerjiyi boşalttı. Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda ise müstakil olarak ayrıca bir enerji birikimi söz konusu. Dolayısıyla Van depremi beklenen Marmara depremini etkilemez.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com