Işıkara: Okulları 5 ay erteleyelim!

Işıkara: Okulları 5 ay erteleyelim!
Ahmet Mete Işıkara: Eğitimi 4 veya 5 ay erteleyelim. Baharda eğitime başlayalım...

Türk Kızılayı Genel Başkan Başdanışmanı ve Afete Hazırlık ve Deprem Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, ilk kez Bursa'da bir öneri gündeme getirerek, ''Basın vasıtasıyla Başbakan ve Milli Eğitim Bakanına sesleniyorum. Üniversitelerde yaz okulları var. Kışın eğitim yapmayalım. Eğitimi 4 veya 5 ay erteleyelim. Baharda eğitime başlayalım. Çocuklar o soğukta titreye titreye okullara gitmesin" dedi.

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Bursa Şubesi'nin düzenlediği ''Deprem Tehlikesi ve Risk Açısından Bursa'' konulu toplantıya katılan Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Bursa'nın deprem açısından riskini değerlendirdi.

"BAŞBAKAN ÇOK KARARLI"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın işaret ettiği kentsel dönüşüm yasasının son derece önemli olduğunu belirten Işıkara, hükümetin bu konu üzerinde kararlılıkla durması gerektiğini söyledi.

Önce 7.2, ardından da 5.6 büyüklüğünde depremle sarsılan Van depremini de değerlendiren Işıkara, basın mensuplarının Van'daki ihmaller zincirinin üzerine gitmesi gerektiğini belirterek, "Yarın o bölgede yeni bir deprem olursa bu benim için sürpriz olmaz. Utandığım nokta şu ki 5.6 büyüklüğünde bir depremde binalar yerle bir oluyor bu kabul edilecek bir şey değil, bunun peşini bırakmayın iki şehit verdiniz. Yeter artık, bu değişim yapmazsak çok üzülürüz. Hayatını kaybeden iki basın mensubuna içim titredi. Her kim bunlara izin vermişse ortaya çıksın, bunun üstünü örtmesiler çünkü hepimizin içi yanıyor" diye konuştu.

"KORKMAK YERİNE ÖNLEM ALIN"
Bursa'nın risk haritasını çizen Prof. Dr. Işıkara, "Gemlik Körfezi'nde depremler kümeleniyor. Kuzey Anadolu fay rotası Adapazarı- Geyve'de çatallanıyor. Çatallananlardan biri Sapanca, İznik Körfezi'nden 17 Ağustos'ta kendini gösterdi. İkinci çatal Geyve, Mekece, İznik Gölü'nün güneyi Gemlik Körfezi'nden vuracak. Kuzey Anadolu fayzonunun güney kolunda uzun süredir bir deprem olmadı. Bunlar iyi havadisler değil. Körfezden vuracak olan bu depremden Bursa tahmin ettiğimizden çok etkilenecek. Bu nedenle korkmak yerine önlem alın" şeklinde konuştu.

"OKULLAR GEÇ AÇILSIN, ÇOCUKLAR TİTREYEREK OKULA GİTMESİN"
Basın vasıtasıyla Başbakan ve Milli Eğitim Bakanına seslenmek istediğini ifade eden Işıkara, "Üniversitelerde yaz okulları var. Kışın eğitim yapmayalım. Eğitimi 4 veya 5 ay erteleyelim. Baharda eğitime başlayalım. Çocuklar o soğukta titreye titreye okullara gitmesin. Ne kaybedersiniz. Hiçbir şey kaybetmezsiniz. Ama o çocuklar titremesin. Okulları 14 Aralıkta değil, 14 Mart ya da 14 Nisan'da açılsın" önerisinde bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com