Işıkara'dan deprem uyarısı

Işıkara'dan deprem uyarısı
Kızılay Başdanışmanı Prof.Dr.Ahmet Mete Işıkara, Adapazarı'nda katıldığı toplantıda son aylarda küçük depremlerle gündeme gelen Kuzey Anadolu Fay Hattının Güney koluna dikkat çekerek "Geyve kırığında 300 yıldır deprem olmuyor" dedi.

Kızılay Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Adapazarı'nda katıldığı toplantıda son aylarda küçük depremlerle gündeme gelen Kuzey Anadolu Fay Hattının Güney koluna dikkat çekerek "Geyve kırığında 300 yıldır deprem olmuyor. Burada er yada geç bir deprem olacak." uyarısında bulundu.

Kızılay Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, "Afet Zararlarını Azaltma Programı" çerçevesinde Türk Kızılayı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından ortaklaşa olarak düzenlenen projeyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Işıkara uygulamaya konulacak olan projenin amacının afet zararlarını azaltmak olduğunu belirterek, "Afetlere karşı ne kadar bilinçli olursak bunu en az hasarla atlatmamız da o kadar mümkün olur. Projemizin hedefi toplum liderleri aracılığı ile halkı yaşadıkları bölgedeki afet tehlikeleri ve riskler hakkında bilinçlendirmek ve bu yolla zarar azaltma kültürünü oluşturmaktır." dedi.

Işıkara Sakarya ve bölgesinde meydana gelen depremlerle ilgili de Kuzey Anadolu Fay'ın Geyve Mekece İznik bölümünü oluşturan Güney koluna dikkat çekerek "17 Ağustos Depreminde sarsılan Sakarya'da başka bir risk daha var. Bu da Geyve'den başlayarak Mekece'ye kadar giden bir kırık. Bu kırıkta 300 yıldır deprem olmadı. Bu kol Sakarya'ya çok yakın bir yerde. Burada er yada geç bir deprem olacaktır. Bunun için deprem güvenliğini asla elden bırakmamak gerekir dedi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com