İSİPAB 9.Konferansı

İSİPAB 9.Konferansı
İran Cumhurbaşkanı Ruhani:

TAHRAN (AA) – İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İslam dünyasının sahip olduğu doğal kaynaklar, insan gücü ve coğrafi imkanların Müslümanların sorunlarını çözmek için doğru ve uygun şekilde kullanılmadığını belirterek, "İSİPAB, düşünceleri beyan etmek, karşılıklı anlayışı arttırmak, İslam dünyasının sorunlarını derinden tanımak ve orta yolda ilerleyen daha güvenli bir dünya oluşturmadaki hareket yönüne karar vermek için çok önemli bir fırsat” dedi.

Ruhani, Tahran'da düzenlenen ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in de katıldığı İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamentolar Birliği (İSİPAB) 9. Konferansı'nda konuşma yaptı.

Ruhani, Müslümanların günümüzde büyük sorunlar ve krizler ile karşı karşıya kaldıklarına işaret ederek, “Bunların başında ekonomik ve güvenlik krizleri, sosyal düzenin bozulması, Filistin toprakları ve kutsal Kudüs’ün 60 yıldan fazladır işgal edilmesi ve son birkaç yıldır hala çözüme kavuşturulamamış Suriye krizi gelmektedir” diye konuştu.

- "İslam dünyasının kaynakları doğru kullanılmıyor" -

“Gerçek şu ki İslam dünyasının sahip olduğu doğal kaynaklar, insan gücü ve coğrafi imkanlar Müslümanların sorunlarını çözmek için doğru ve uygun bir şekilde kullanılmıyor” diyen Ruhani, şöyle devam etti:

"Müslümanlar, bugün şahit olduğumuzdan daha iyi yaşamaya layıklar ve diğer milletler ve dinler arasında layık olduğu konuma gelmeliler. Sahip olduğumuz nüfus ve jeopolitik konumların dışında İslam gibi daha değerli bir varlığımız var. Eğer onun esasına uygun davranırsak, Afrika’nın kalbinden tutun Asya’nın en uzak noktasındaki sorunlara kadar, 'Allah’ın ipine sımsıkı sarılın ve ayrılmayın' ayeti ışığında birlik, istikrar, kalkınma ve görülmemiş bir izzete sahip olabiliriz."

Ruhani, İslam dünyasının büyük bir değişim yaratacak teoriye ihtiyacı bulunduğunu belirterek, "Bugünün dünyasının daha iyi tanınması ve Müslümanların kapasitelerinin tanınıp kullanılmasına ihtiyaç var. Sorunlarına yabancı güçler tarafından çözüm bulunması Müslümanın şanına yakışır mı? Bizim için bu şartları oluşturan Peygamberin öğretilerinden uzaklaşmamızdır. Yabancı güçlerin Müslüman ülkelere müdahalesine izin vermek, kültürel tahriplere karşı duyarsız kalmak ve sahip olduğumuz büyük güce inanmama bu olumsuz şartları oluşturan ana etkenlerdir" dedi.

Müslümanların özgüvenlerine tekrar kavuşmaya ihtiyaç duyduğuna vurgu yapan Ruhani, değişimin ancak düşünce, zihniyet ve söylemlerin değiştirilmesiyle mümkün olabileceğini kaydetti.

- "Suriyeliler bunlara layık mı?" -

Ruhani, Müslüman ülkelerin gelişme, kalkınma, servet ve güç üretmeye odaklanmaları gerektiğine işaret ederek, şunları söyledi:

"Suriye’de yüzbinlerce günahsız insan, yok edilen azim Şam medeniyetinde veya çadırlarda yaşamaya layık mıdır? Yiyeceklerinin dahi gayrimüslimler tarafından temin edilmesine layıklar mı? Suriye’de binlerce çocuğun eğitimden mahrum kalması Müslümanların şanına yakışır mı? Gazze’de binlerce Müslümanın en asgari yaşam imkanlarına dahi sahip olmaması Müslümanlara yakışıyor mu? Mezhebi ve milli çatışmalarla Müslüman kanı dökülmesi İslam’ın şanına yakışıyor mu? Müslümanlar arasındaki çatışmalar, işgalci siyonist rejimin Filistin ve Lübnan’a uyguladığı saldırgan siyasetten daha şiddetli boyutlara ulaştı."

Cumhurbaşkanı Ruhani konuşmasının ardından, konferansa katılan 28 ülke meclis başkanıyla tek tek tokalaştı.

İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen İSİPAB 9. Konferansı’na 28’i meclis başkanı düzeyinde olmak üzere 48 ülke katılıyor. İki gün sürecek konferansta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de gözlemci statüsünde bulunuyor. Konferansa Türkiye’den Meclis Başkanı Cemil Çiçek katılıyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com