İşitme engelli öğrencilerinin kulağı oluyor

İşitme engelli öğrencilerinin kulağı oluyor
Birçok Türkiye şampiyonasında altın madalya kazanan Amasya Lokman Hekim İşitme Engelliler İlk ve Ortaokulu halk oyunları ekibi, gösterileri sırasında eğitmen Canan Yoleri ile adeta bütünleşiyor

AMASYA (AA) - Birçok Türkiye şampiyonasında altın madalya kazanan Amasya Lokman Hekim İşitme Engelliler İlk ve Ortaokulu halk oyunları ekibi, gösterileri sırasında eğitmen Canan Yoleri ile adeta bütünleşiyor.

Halk oyunları kategorisinde üst üste Türkiye şampiyonu olarak altın madalya kazanan işitme engelli öğrenciler, gösterileri sırasında eğitmenleri ile sağladıkları sözsüz iletişimle görenleri şaşırtıyor.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında duymadıkları halde çalınan davul ve zurna eşliğinde Yavuz Selim Meydanı'ndaki kutlamalarda gösteri sunan ekip, eğitmenleri Canan Yoleri ile izleyenlerden alkış aldı.

Öğrencileri ile adeta kendisi de figür ve hareketleri sahne kenarında oluşturan Canan Yoleri (54), AA muhabirine, ekiple aralarındaki iletişimi değerlendirdi.

Öğrencileriyle çalışmaları ve gösterileri sırasında göz göze bir temas kurduğunu ifade eden Yoleri, çocuklarla arasında kalpten ve sevgiye dayanan içten bir diyalog olduğunu ifade etti.

Söz konusu okulda 10 yıldır halk oyunları eğitmeni olarak görev yapan evli ve iki çocuk annesi Yoleri, şöyle konuştu:

"Beni dinlediklerinde onların gözü de oluyorum kulağı da. Eğer çocuk gözünü kaydırırsa benim onlara ulaşma gibi bir şansım yok, mümkün değil. Yanına gidip uyarmam gerekiyor, yani bir şekilde dikkatini çekmem gerekiyor. Bunu da çalışarak, birbirimizi 'dinleyerek' aşıyoruz. Onlarla çalışmaların dışında birlikte olarak, sorunlarına eğilerek yardımcı olmaya çalışıyorum. Aynı zamanda onların sırdaşıyım."

Oyun öncesi öğrencilere bütün dikkatlerin kendi üzerinde olması ve göz teması kurulmasının önemi hakkında bilgi verdiğini anlatan Yoleri, "Öğrencileri işaretlerle yönlendirdiğim için gözlerin beni takip etmesi gerektiğini anlatıyorum. Ayakları bazı hareketlerde hızlandığı için bu hareketleri de göstermek zorunda kalıyoruz. Çocukta duyma olmadığı için hızını zaman zaman artırabiliyor ve düşürebiliyor. Burada da müzisyenlerin büyük önemi var. Çocuklar hızlanırsa ritm de hızlanıyor" ifadelerini kullandı.

- Davulun titreşimini kalplerinde hissediyorlar

Yoleri, işitme engelli çocukların göz teması dışında halk oyunları gösterileri sırasında ritmleri duyamasalar da davulun titreşimini kalplerinde hissettiklerini anlatarak, "Bu öğrencilerde diyafram olayı var. Kalpteki titreşimi davulun ritmi ile hissedebiliyorlar zeminden alarak. Bu titreşimi hissetmeleri için de okulun salonunda çalıştık. Özellikle davulun ritmini kalplerinde hissetsinler diye. O duyguyu onlara verdik, çocuklar buna alıştı ve başarı geldi" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com