İşkence mağduru Suriyeli, yaşadığı acıları anlattı

İşkence mağduru Suriyeli, yaşadığı acıları anlattı
Suriye'de, "baba Esed" döneminde de cezaevlerinde işkence gören ve korktukları için yıllarca konuşamayan işkence mağdurları ortaya çıkıyor- Namaz kıldığı gerekçesiyle götürüldüğü cezaevinde 15 yıl işkence gördüğünü anlatan Türk asıllı Suriyeli Mustafa

SALİM TAŞ - Suriye'de, Beşşar Esed'in babası Hafız Esed döneminde de cezaevlerinde işkence gören ve korktukları için yaşadıkları acıları yıllarca anlatamayan Suriyeliler ortaya çıkıyor. Namaz kıldığı için 15 yıl boyunca kaldığı cezaevinde işkence gördüğünü belirten Mustafa B. de yaşadığı acıları unutamayanlardan sadece biri.

Yaklaşık 30 yıl önce, namaz kıldığı gerekçesiyle hapse atıldığını ve cezaevinde 15 yıl kaldığını belirten Türk asıllı Suriyeli Mustafa B, (58) cezaevinde gördüğü işkence ve yaşadığı acıları, AA muhabirine aktardı.

Yaklaşık bir yıl önce Suriye'den ailesiyle Türkiye'ye kaçtığını ve halen yaşadığı acıları unutamadığını ifade eden Mustafa B, yüzünü gizleyerek cezaevinde maruz kaldığı işkenceyi anlattı.

Dedelerinin Hatay'dan Suriye'ye göç ettiğini ve kendisinin Suriye'de dünyaya geldiğini bildiren Mustafa B, Şam Üniversitesi'nde 4'üncü sınıf öğrencisiyken okul çıkışında daha önce tanımadığı iki kişi tarafından zorla alıkonulduğunu ve Humus'ta bulunan bir cezaevine götürüldüğünü kaydetti.

Namaz kıldığı için yıllarca cezaevinde tutulduğunu dile getiren Mustafa B, şöyle konuştu:

"Beni alan kişilere cezaevine niçin atılmak istediğimi sorduğumda aldığım cevap beni şok etti. Namaz kıldığım için beni aldıklarını söylediler. Daha sonra beni Humus'ta bulunan cezaevine götürdüler. Cezaevinde bulunanlar beni döverek bana neden namaz kıldığımı, bazı teşkilat isimleri söyleyerek onlardan olup olmadığımı sordular. Ben de sadece ibadetimi yapmak istediğimi söyledim. Cezaevinde bulunan görevliler bana hakaretler ederek 'Namaz kıldığın için seni burada tutacağız' dediler. Suriye'de haksız yere 15 yıl kaldığım cezaevinde her türlü işkenceye maruz kaldım. Yaklaşık 300 kişinin kaldığı hücrelerde, bizlere az yemek verdiler ve bazen hiç su vermediler. Hemen her gün demir çubuk ve çivili kırbaçla dövüldük. Bazen de vücudumuza elektrik verildi. O anları unutmam imkansız."

- 35 kiloyla cezaevinden çıktı

Cezasının bitmesinin son günlerinde kendisini döven üç kişinin kalça kemiğini kırdığını vurgulayan Mustafa B, 25 yaşında girdiği ve sürekli işkence gördüğü cezaevinin hayatını kararttığını ifade etti.

Cezaevinden çıktığında sadece 35 kilo olduğunu kaydeden Mustafa B, işkence nedeniyle yürümekte zorlandığını, vücudunun çeşitli yerlerinde de hala işkencenin izlerini taşıdığını söyledi.

Suriye'de yaşamanın kendisi için her gün bir ıstırap halini aldığını, her an yeniden o işkence ve hakaretlere maruz kalacağı için korktuğunu belirten Mustafa B, iç savaşın başlamasıyla Şam'da bulunan evlerinin rejim askerleri tarafından yakıldığını ve Türkiye'ye kaçtıklarını anlattı.

Eşi ve iki çocuğuyla pasaportlarıyla geldikleri Türkiye'de, Hatay'ın Dörtyol ilçesindeki akrabalarının yanında kaldıklarını bildiren Mustafa B, hayatını karartan, psikolojisini bozan 15 yılın hesabını ahirette de olsa soracağını sözlerine ekledi.

Muhabir: Salim Taş
Yayınlayan: Tevfik Işık

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com