İşkence soruşturması sürüyor

İşkence soruşturması sürüyor
Cumhuriyet Başsavcı Vekili Karaca ''Soruşturma kapsamında 22 civarında şüpheli belirlendi'' dedi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 12 Eylül döneminde yaşanan işkence iddialarıyla ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında, şimdiye kadar yaklaşık bin kişi, işkence gördüğü iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ahmet Karaca, yaptığı açıklamada, Diyarbakır 5 No'lu Askeri Cezaevi'nde 1980-1984 yıllarında tutuklu kalan ve işkence gördüklerini ileri süren vatandaşların suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

Karaca, soruşturmaya konu dönemde 5 No'lu Askeri Cezaevi'nde işkence ve kötü muamele gördüklerini ileri süren kişilerin, savcılığa dilekçeyle başvurarak yaşadıklarını anlattıklarını kaydetti.

Şimdiye kadar savcılığa dilekçe ile başvuruda bulunanların sayısının bine ulaştığını ifade eden Karaca, şöyle devam etti:

''11 Ekim 2010 tarihinde yapılan suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma kapsamında şimdiye kadar yaklaşık bin kişi 'mağdur' sıfatıyla başvuruda bulundu. Bu dilekçeler titizlikle inceleniyor. 430 dosya açıldı, 11 suç duyurusuyla ilgili şahısların, olayın mağduru olmadıklarının belirlenmesi üzerine 'takipsizlik' kararı verildi. Suç duyurusunda bulunanların beyanları üzerine 22 civarında şüpheli belirlendi. Soruşturma devam ediyor.''

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 5 No'lu Askeri Cezaevi'nde kalan tutukluların, o dönem yaşadıkları kötü muamelenin faillerinin yakalanması için 11 Ekim 2010 tarihinde yaptığı suç duyurusu üzerine soruşturma başlatmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com