İslami Rejim Değil, Türkiye'yi Örnek Alıyoruz!

İslami Rejim Değil, Türkiye'yi Örnek Alıyoruz!
Mısır'daki eylemlerin arkasındaki asıl güç olan Müslüman Kardeşler hareketinden mutedil mesajlar geldi.

Hüsnü Mübarek yönetimine karşı başlatılan protestolar çerçevesinde dün milyonlarca Mısırlı sokaklara inerken, eylemlerin arkasındaki asıl güç olan Müslüman Kardeşler hareketinden mutedil mesajlar geldi.

Gösterilerin yapıldığı Tahrir Meydanı'ndan konuşan Müslüman Kardeşler'in sözcülerinden Dr. Cemal Nassar, İsrail ve bazı Batılı güçlerin iddia ettiğinin aksine "İslami bir rejim değil, demokratik bir yönetim istediklerini" söyledi. Bu konuda Türkiye'nin örnek aldıkları yönetimlerden biri olduğunu ifade eden Nassar, "Türkiye, beğendiğimiz, takdir ettiğimiz bir yönetim. Aman, birebir örnek de olamaz. Çünkü Mısır'ın kendine has gerçekleri söz konusu." ifadelerini kullandı. Nassar, radikal İslamcı hedeflere sahip olduklarına ilişkin eleştiriler içinse, "Biz mutedil bir hareketiz. Kesinlikle şiddeti reddediyoruz. Her grupla diyalog halindeyiz." dedi. Bu diyaloğun Mısır ordusu ile de yürüdüğünü savunan Müslüman Kardeşler sözcüsü, "Gösteriler konusundaki tavırlarını takdir ediyoruz. Diyalog halindeyiz. Bizi reddetmiyorlar." diye ekledi.

Müslüman Kardeşler, Hüsnü Mübarek'in gösteriler üzerine değişiklik yaptığı yeni hükümeti kabul etmiyor. Mübarek sonrası geçiş yönetiminin başında eski Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Muhammed el Baradey'in bulunması konusunda mutabık olduklarını vurgulayan Nassar, Mübarek'in atadığı Devlet Başkan Yardımcısı Ömer Süleyman ile görüşmeler yapıldığını aktardı. Sözcü Nassar'a göre Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, protestoların başlaması üzerine Kızıl Deniz kıyısındaki tatil beldesi Şarm el Şeyh'e geçti. Oradan ise Suudi Arabistan'a kaçacak. Örgütün üst düzey yetkililerinden İssam el Arian da yaptığı açıklamada, şu anda tek hedeflerinin Mübarek'in ülkeden çıkartılması olduğunu ifade etti. Arian, Devlet Başkanı Mübarek ile herhangi bir diyaloğu kesinlikle reddettiklerini de belirtti.

zaman

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com