"İslamiyet-Hristiyanlık Kavramları Sözlüğü" tanıtıldı

İslamiyet-Hristiyanlık Kavramları Sözlüğü tanıtıldı
Sözlük, AÜ ve Eugen Biser Vakfı işbirliğinde Almanca ve Türkçe hazırlandı

ANTALYA (AA) - Ankara Üniversitesi (AÜ) ve Almanya Eugen Biser Vakfı işbirliğinde 90 profesör tarafından Almanca ve Türkçe olarak 2 cilt halinde hazırlanan İslamiyet-Hristiyanlık Kavramları Sözlüğü'nün tanıtımı yapıldı.

Avrupa Türkiye Turizm Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner, Belek Turizm Merkezi'ndeki Gloria Golf Otelde düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Ankara Üniversitesi ve dinler arası diyalog çalışmaları yapan Alman Eugen Biser Vakfı işbirliğinde, iki din ve kültür arasında doğru diyaloğu sağlamak amacıyla yaklaşık 3 yıl önce sözlüğün hazırlık çalışmalarına başlandığını söyledi. 

Türk ve Alman 90 profesör tarafından hazırlanan kitabın basıldığını ve kamuoyuna sunulduğunu dile getiren Baraner, kitabın Uluslararası ve Kültürlerarası Diyalog Enstitüsü ve Avrupa Türkiye Turizm Konseyi tarafından desteklendiğini bildirdi.

Türkiye'nin farklı dinlerden ve dillerden milyonlarca turist ağırladığını belirten Baraner, insanlar arasında doğru diyalog olmadığı takdirde turizmin zarar gördüğünü anlattı. Kitabın İslamiyet ve Hristiyanlıkla ilgili kavramlarının doğru anlaşılmasını, ön yargıların kırılmasını amaçladığını söyleyen Baraner, "Turizm sadece yemek, içmek, gezmek değil. Öncelikle insan sevgisi, karşılıklı saygı, anlayış ve diyalog" diye konuştu. 

Kitabın hazırlanışında yer alan Almanya'nın Hannover Üniversitesinden Prof. Dr. Peter Antes de kitapta İslamiyet ile Hristiyanlık arasındaki farklılıkları tespit edip, farklılıkların azaltılması ve doğru kavramların topluluklara yansıtılmasını hedeflediğini ifade etti. Dinlerin ana kavramlarını doğru anlamanın ve bilmenin önemli olduğunu vurgulayan Antes, kitapta uzmanlar tarafından İslamiyet ve Hristiyanlığın anlatıldığını kaydetti.

Almanya'da bin 500 adet kitabın basılıp, satışa sunulduğunu, Türkiye'de de bin adet basıldığını ve kamuoyuna tanıtımından sonra satışa sunulacağını aktaran Antes, ilgili kurumlara da dağıtım yapılacağını belirtti. 

Uluslararası ve Kültürlerarası Diyalog Enstitüsü Başkanı Nuri Özaltın ise iki büyük kutsal dinin toplumlar tarafından ön yargısız olarak anlaşılmasının bugünkü küresel dünyada daha çok önem kazandığını ifade etti. Turizmde en iyi hizmetin dünya gezginlerinin ve misafirlerin birbirlerini anlamalarıyla ve saygı ile yaklaşmalarıyla gerçekleşeceğine işaret eden Özaltın, bu anlayışla söz konusu çalışmaya destek verdiklerini vurguladı. 

Toplantıya, kitabın yazarlarından Prof. Dr. Richard Heinzmann ile Eugen Biser Vakfı Genel Müdürü Stefan Zinsmeister de katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com