İslamoğlu kültür evi restore ediliyor

İslamoğlu kültür evi restore ediliyor
Uşak Belediyesi kent merkezinde yer alan tarihi yapıların restore edilerek yeniden topluma kazandırılması için çalışmalarını sürdürüyor. Uşak ve yöresinde yaygın olan yarenlik kültürünü yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak isteyen belediye tarihi İslam

Uşak Belediyesi kent merkezinde yer alan tarihi yapıların restore edilerek yeniden topluma kazandırılması için çalışmalarını sürdürüyor. Uşak ve yöresinde yaygın olan yarenlik kültürünü yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak isteyen belediye tarihi İslamoğlu Kültür Evi'ni restore ettiriyor.
Özdemir Mahallesi'nde bulunan tarihi taş binayı restore ederek “İslamoğlu Kültür Evi” adıyla hizmete açmayı planlayan belediye tarihi yapıda yarenlik geleneğini yaşatacak. Fen İşleri Müdürlüğü Üst Yapı Birimi kontrolünde sürdürülen restorasyon çalışmalarının yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Nisan ayında restore çalışmalarına başlanan tarihi bina bodrum ve 1. kat olmak üzere iki kattan oluşuyor. Yaklaşık 165 metrekare bahçesi bulunan binanın restorasyonu kapsamında; bodrum katta 1 adet mutfak, 3 adet oda ile giriş holü yenilenecek.
cephe duvarları örülen, orijinaline uygun olarak taş işçiliği bitirilen binanın alt yapısı da tamamlanarak, kanalizasyon, su ve elektrik tesisatları döşendi. Yaklaşık 250 bin TL'ye mal olacağı bildirilen İslamoğlu Kültür Evi tamamlandığında yörede yaygın olan yarenlik ve islamoğlu kültürü yeniden hayat bulacak. Tarihi binada düzenlenecek sıra geceleri, yüzük oyunları, ozan atışmaları gibi etkinlikler yeni nesillere aktarılacak.
Yarenlik kültürünü gelecek kuşaklara aktarmak istediklerini belirten Belediye Başkanı Ali Erdoğan, “İlimizin önemli bir kültürel zenginliği olan yarenliği yaşatıp gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz. Yöremize has oyunlar, ozanlarımızın atışmaları, yüzük oyunları gibi önemli geleneklerimiz var. Biz belediye olarak hem yarenlik kültürünü yaşatmak için hem de tarihi binaları restore etmek için İslamoğlu Kültür Evi'nde çalışma başlattık. Kent merkezindeki 200'e yakın tarihi yapıyı restore etmeyi arzuluyoruz. Bu yönde ciddi adımlar attık” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com