İşlenmiş et erken öldürüyor

İşlenmiş et erken öldürüyor
İngiltere'de kapsamlı bir araştırma yapan uzmanlar işlenmiş etin erken ölüme sebep verdiğini belirtti. Uzmanlara göre bu 30'da bir oran.

Avrupa'da zaten at eti skandalı nedeniyle zor durumda olan et tüketen insanlar bir de uzmanların işlenmiş etin erken öldürdüğüne dair araştırmasıyla bir kere daha yıkılacaklar. Uzmanlar işlenmiş etin 30'da bir oranında erken öldürdüğüne inanıyor. kek, sos ve hazır yiyecekler de kanser ve kalp hastalıklarından ölümlerle bağlantılı olduğu çıktı.

Uzmanlar işlenmiş et tüketiminin sınırlandırmanın İngiltere'de yılda 3 bin kişini erken ölümüne engel olunacağını belirtiyor. Günde 20 gr. et tüketimini kesmek erken ölümleri yüzde 3.3 azaltmak anlamına geliyor. Bu da günde bir dili salama denk geliyor.

Uzmanlar yaşları 35 ile 69 arasında değişen işlenmiş et yiyen 450 bin kişiyi incelemeye aldı. İnceleme sonunda çoğunlukla işlenmiş et yiyenlerin erken öldüğü tespit edildi. Ayrıca fazla et yeme eğiliminde olanlar daha az hareket ediyor, daha çok içki ve sigara tüketiyor.

İşlenmiş et yiyenlerin kalp hastalığından ölme riski yüzde 72 artıyor ve yüzde 11 de kanserden ölme riski artış gösteriyor.

Avrupa Kanser ve Beslenme Araştırmaları'ndan Prof. Sabine Rohrmann "Kanser ve kalp damar hastalıklarından erken ölme riski işlenmiş et yiyenlerde yükseliyor" dedi. Rohrman "Eğer işlenmiş et yemek sınırlandırılırsa erken ölümlerin yüzde 3'ü engellenir" dedi.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com