İsmail Korkmaz'ı anarsan cezayı ödersin!

İsmail Korkmaz'ı anarsan cezayı ödersin!
Dövülerek öldürülen Ali ismail Korkmaz'ı anmak için toplananlara para cezası kesiliyor.

Gezi Parkı için Eskişehir'de yapılan  eylemde polis ve siviller tarafından dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz'ı anan herkese ceza yağıyor. Ali İsmail'in ölümünden sonra düzenlenen anma yürüyüşü ve 'Vali İstifa' gibi toplam 5 gösteri için soruşturma açıldı, yüzlerce kişiye de  "Karayolları Trafik Kanunu'na aykırılık" iddiasıyla 343'er TL para cezası kesiliyor.

2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefetten açılan soruşturmada yürüyüşçüler  “karayolu yapısı üzerine, trafiği güçleştirecek, tehlikeye sokacak veya engel yaratacak, trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek veya güçleştirecek şekilde bir şey koymak, atmak, dökmek, bırakmak ve benzeri hareketlerde bulunmak” ile suçlanıyor. Yüzlerce kişiye Karayolları Trafik Kanunu’nun 14. maddesine aykırılıktan 343 TL para cezası kesilirken, Emre İnanlı isimli kişi cezaya itiraz etti. Avukat Pınar Çelik Arpac, Emre İnanlı adına Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’nde karara itiraz etti.

Avukat Arpacı itiraz dilekçesinde, “Müvekkil, Ali İsmail Korkmaz’ı anma etkinliği esnasında anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış olan düşünce ve ifade özgürlüğü, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını kullanmıştır. Ortada, idari para cezasına konu olabilecek bir maddi eylem ve kusurlu davranış bulunmadığı halde bu para cezasının verilmesi vatandaşların para tehdidi ile baskı altına alınmaya çalışılmasının bir sonucudur” dedi.

Eskişehir’de 24 ve 31 Ağustos’ta, Ali İsmail Korkmaz ’ın darp edilip dövüldüğü sokağa yapılan protesto yürüyüşleri ile, 7 Eylül’de ODTÜ , 9 Eylül’de Tuzluçayır olayları protestosu ve 15 Eylül’deki “ Vali İstifa Mitingi”ne katılan yüzlerce kişi hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçundan soruşturma başlatıldı. Mitinge 400, Tuzluçayır protestosuna 250 ve ODTÜ protestosuna da 80 kişi katıldı. Avukat Arpacı sadece bu soruşturmalar için özel olarak bir savcı görevlendirildiğini ifade etti. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com