İsmail Türüt'e gönderme yaptı!

İsmail Türüt'e gönderme yaptı!
İsmail Türüt'ün Gezi Direnişçilerine yönelik yaptığı çirkin şarkıyı Cüneyt Özdemir farklı bir açıdan değerlendirdi.

Radikal Gazetesi yazarı Cüneyt Özdemir, Doğuş ve İsmail Türüt'ün son dönem yapmış olduğu Gezi'yi aşağılayan şarkılarına(!) yönelik özde sanatçı kimdir sorusunu akla getirdi ve bu iki sanatçının ancak bu kavramı doldurabileceğini söyleyerek ti'ye aldı.

İşte Cüneyt Özdemir'in yazısının bir kısmı;

'Pilan yapmayın pilan' reloaded!

Sanırım Doğuş ya da İsmail Türüt gibi şarkıcılara yakıştıracak artık tek bir sıfat kalıyor: 'Özde Sanatçılar.'

Gezi olaylarının okuması yapılırken biz hep gözümüzü meydandakilere çevirip onların ruh halini anlamaya, çözmeye çabalayıp duruyoruz. Y kuşağından girip, bu gençler kimdir sorularını sorarken Gezi olayları nedeniyle ortaya çıkan tam tersi cephedeki ‘yıldızları’ ihmal ediyoruz. Gezi olaylarının ilk anti-yıldızı dün bu köşede andığımız Melih Gökçek. İkincisi, sanırım fırsat bu fırsattır diyerek ortamı değerlendiren, ‘özde’ AK Partili olduğunu cümle âleme ilan eden Doğuş. Gerçi Doğuş’un kendini ‘cümle âleme ilan etme’ meselesi ilk değil. Hatırlayacaksınız daha önce elinde bir saksıyı mahrem bölgesinin önüne tutup çektirdiği çırılçıplak fotoğrafı cümle âleme ilan etmişti ama o zamanlar böylesine koyu bir AK Partili olduğunu bilmiyorduk. Başbakan Erdoğan’ı karşılamaya gittiğinde mitingdeki AK Parti tişörtlü fotoğrafını gururla paylaştı. Yetmedi, bir de üzerine şarkı patlattı. Başbakan Erdoğan’ı sevgiyle andığı, hatta övmelere doyamadığı şarkısına ‘Her Devrin Adamı’ diyerek başlamıştı ama aceleye gelen her işte olurdu böyle şeyler!

Türüt’ün sürprizi

Doğuş’un şarkısının şokunu atlatamadan İsmail Türüt rol çaldı! İsmail Türüt’ü Karadeniz müziğini sevenler zaten yakından tanıyordu. Tanımayanlar ise Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından yaptığı bir şarkı ile tanımak zorunda kalmıştı.

Hrant’ı öldüren ‘çocuklar’ üzerine döktürdüğü şarkısının adı, tam da o günlerin siyasi konjonktürüne uygundu. ‘Pilan yapmayın pilan’ adlı şarkısı siyasi olarak oldukça fazla kafa karışıklığına yol açacak klişeler içeriyordu ama aceleye gelen her işte olduğu gibi olurdu böyle şeyler! İzninizle son ‘patlattığı’ şarkısına geçmeden önce vicdanı olan hiçbir insanın unutmaması gereken, sözleri Ozan Arif’e ait olan o şarkının sözlerini sizlere bir kez daha hatırlatmak isterim...

Plan Yapmayın Plan/Gitmez Karadeniz’de /Kahpelik yalan dolan /
Tutmaz Karadeniz’de  
Bırakın çan çalmayı /Ermenici olmayı /Millet böyle dolmayı /
Yutmaz Karadeniz’de  
O gün öyle desinler /Bugün böyle desinler /Fatihalar, Yasinler/  
Bitmez Karadeniz’de  
Şerefini şanını /Ortaya kor canını /Hiç kimse vatanını/  
Satmaz Karadeniz’de  
Anladık var öcünüz /Belli kuyruk acınız /Kargaşaya gücünüz /
Yetmez Karadeniz’de  
Vatan satsa bir kişi /Anında biter işi /Türk ve İslam güneşi /
Batmaz Karadeniz’de...  

Böylesine sözleri olan bir şarkı 2008 yılında doğal olarak yargıyı harekete geçirdi. İsmail Türüt dahil dört kişi hakkında Hrant Dink cinayeti sanıklarını övdüğü ve halkı kin ve düşmanlığa teşvik ettiği iddiası ile dava açıldı.... (AAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com