İsmet GÜRAL, KUTSO başkanlığı'na aday olmadığını açıkladı

İsmet GÜRAL, KUTSO başkanlığı'na aday olmadığını açıkladı
Güral Porselen Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Güral, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odasına (KUTSO) aynı aileden iki kişinin aynı anda aday olmasını doğru bulmadığını belirterek aday olmadığını açıkladı.

Güral Porselen Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Güral, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odasına (KUTSO) aynı aileden iki kişinin aynı anda aday olmasını doğru bulmadığını belirterek aday olmadığını açıkladı.

Mayıs ve Haziran aylarına ertelenen Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı seçimlerinde aday olmadığını açıklayan Güral Porselen Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Güral, aynı aileden iki kişinin aynı anda aday olmasını doğru bulmadığını belirtti.

İsmet Güral KÜTSO Yönetim Kurulu Başkanlığın aday olmadığını belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Her-İş Seramik ve Turizm Sanayi A.Ş de çok uzun yıllardır yönetim kurulu başkanıyım. 2012 Eylül ayında gördüğüm gerek üzerine yönetim kurulu başkanlığından ayrıldım. 2013 Ocak ayında yeniden yönetim kurulu başkanı oldum. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yasasına göre seçilebilmem için son altı ayda yetkili olmam, yönetim kurulu üyesi olmam gerekiyordu. Şirketimin seçme ve seçilme hakkı vardı fakat benim seçilme hakkım yoktu. Bizim başka şirketlerimiz de vardı. İstanbul'da da bir şirketimiz bulunsun düşüncesi ile bir şirketimizi İstanbul'a götürmüştük. KUTSO Yönetim Kurulu Başkanlığına adaylık düşüncem olmadığı için diğer şirketlerimizi İstanbul'a getirdiğimiz şirketin içinde birleştirme yaptık.”

KANUN DEĞİŞİKLİĞİ İLE ADAYLIK HAKKI TANINDI

“Daha önce açıklamış olduğum adaylığa kanunen hakkımın olmadığından dolayı aday olmadığımı açıklamıştım” diyen Güral, “Hatırlayacaksınız olaylar yine farklı gelişti. Kuruluşların NACE'deki sınıflandırılmalarında aksaklıklar mevcut iddiaları sonucu 28 Ocak 2013 tarihli bakanlar kurulu kararıyla oda ve borsaların organ seçimleri 2013 yılı mayıs ve haziran aylarına ertelendi. 28 Mart 2013 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile 5174 sayılı kanuna geçici madde 17 eklenmiştir. Bu kanunun değişmesi bana adaylık hakkını tanıdığı gibi Kütahya'mızın TOBB yönetim kurulu nezdinde temsil edilmesi imkanına ciddi şekilde kavuşma imkanını verdi” dedi.

“AYNI AİLEDEN 2 KİŞİNİN AYNI ANDA ADAY OLMASI DOĞRU DEĞİL”

Aynı aileden iki kişinin aynı anda aday olmasını doğru bulmadığını ifade eden Güral, “KUTSO Yönetim Kurulu Başkanlığına aday olmadığını defalarca açıklayan ağabeyim kararını tekrar değiştirerek 18 Mart 2013 tarihinde bu kez de tekrar KÜTSO Yönetim Kurulu Başkanlığına aday olmuştur. Geçmiş dönemlerde de iddialı seçimler olmuş, sinerji yaratılmıştır. Aynı aileden 2 kişinin aynı anda aday olması yasal bir haktır, ama doğru olmadığını düşünüyorum. Çoğunluğunda böyle düşüneceğine inanıyorum. 26 Ocak 2013 tarihindeki açıklamalarım da olduğu gibi aday değilim. Benimle beraber hareket eden çok kıymetli arkadaşların da önlerinin kesilmeyerek yeni yönetimlerde yer alabilmelerinin Kütahya'mıza ciddi yararlar getireceği inancı ile yeni yönetime başarılar diliyorum” şeklinde konuştu. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com