İsmet Kür hayatını kaybetti

İsmet Kür hayatını kaybetti
Edebiyat öğretmeni ve yazar İsmet Kür, 96 yaşında vefat etti.

Yazar Pınar Kür'ün annesi, şair ve öğretmen Halide Nusret Zorlutuna'nın kardeşi olan İsmet Kür'ün cenazesi, 23 Ocak Çarşamba günü, Teşvikiye Camii'nde öğle vakti kılınacak namazın ardından, Ayazağa'da toprağa verilecek.
 
İstanbul'da 29 Eylül 1916'da doğan İsmet Kür, Edirne Kız Öğretmen Okulu ve Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü'nden mezun olduktan sonra edebiyat öğretmenliği yaptı. İsmet Kür, inceleme, araştırma, öykü, şiir, roman, anı türlerinde kitapların yanı sıra radyo ve tiyatro oyunları da yazdı.
 
Ölümü, ''Çaresizlik, son duyduğum azap olacak/Ecelin parmakları nabzıma değdiğinde...'' dizeleriyle anlatan İsmet Kür, ''Anılarla Mustafa Kemal Atatürk'', ''Türkiye'de Süreli Çocuk Yayınları'', ''Almanya'daki Çocuklarımızın Başarısızlık Nedenleri'', ''Anneler Sizin İçin, Çiçekler Sevgiyle Büyür'', ''''Yaşamak'', ''Onuncu Sigara'', ''Kocaman Bir Örümcektir Zaman'', ''99. Kat Şiirleri'', ''Bilinmeyene Yolculuk'', ''Coşkun'un Serüven'', ''Eski Ev'', ''Karvera'', ''Mavi-Sokak Köpeği'', ''Mavi-Yeni Dostlar Arasında'', ''Yarısı Roman'', ''Yıllara mı Çarptı Hızımız?'' isimli kitapları bulunuyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com