İSO, Gençlik Zirvesi'ne "Robotino" ile katılıyor

İSO, Gençlik Zirvesine Robotino ile katılıyor
İSTANBUL (AA) - Genç Türkiye Zirvesi, İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle 23-25 Mayıs tarihlerinde Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek....

İSTANBUL (AA) - Genç Türkiye Zirvesi, İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle 23-25 Mayıs tarihlerinde Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek. Zirvede, İstanbul Sanayi Odası Vakfı (İSOV) Dinçkök Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, kendi  tasarımları olan Türkiye şampiyonu robot  "Robotino" ile buz hokeyi gösterisi yapacak.

İSO'dan yapılan açıklamaya göre, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın da destekleriyle düzenlenecek zirve, "İnovatif Düşün, Geleceği Yönet" ana teması ile bu yıl ikinci kez yapılacak. 

Zirvede, on binlerce başvuru içerisinden seçilen üç bin stratejik vizyon sahibi genç, bazı bakanlar ile sivil toplum kuruluşları, iş dünyası temsilcileri, sanatçılar, yazarlar ve gazetecilerle bir araya gelecek. Bu gençler arasında, İSOV Dinçkök Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nden Türkiye şampiyonu "Robotino"nun tasarımcısı öğrenciler de olacak. Öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından lise ve üniversiteler arasında düzenlenen 7. ve 8. Uluslararası Robot Yarışması’nda Hareketli Robotlar kategorisinde "Robotino" ile iki yıldır üst üste Türkiye birinciliği kazanıyor.

Genç Türkiye Zirvesi’nde bu yıl, "Türkiye’nin Çıkış Yolu: İnovasyon", "Stratejik Sektörler: Savunma, Uydu ve Uzay Teknolojileri", "Kentsel Dönüşüm ve Yaşanabilir Türkiye", "Ulaşım Teknolojileri ve Denizcilik" ile "İnovasyon Ekonomisi" ana temalı oturumlar da gerçekleştirilecek.

Zirvede ilk defa kültür, sanat ve bilimin yüceltilmesi için çalışan kişileri veya kurumları onurlandırmak amacıyla verilecek "Genç Türkiye Ödülleri" de sahiplerini bulacak.

Etkinlikte ayrıca İnovasyon, Kentsel Dönüşüm, Ulaşım Teknolojileri, Stratejik Sektörler, Mühendislik Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Kültür Sanat Ödülleri olmak üzere yedi kategoride toplam 14 ödülle birlikte zirveye katkıları ile öne çıkan isimlere de "Genç Onur Ödülleri" verilecek.

 

- "Tüketimden değil üretimden itibar kazanan bir gençlik arzu ediyoruz"

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, İSOV olarak eğitim gibi bir misyona katkı için inşa ettikleri okuldan çıkan şampiyon öğrenciler ve yaptıkları robotun kendileri için gurur kaynağı olduğunu belirtti. Tüketimden değil üretimden itibar kazanan bir gençlik arzu ettiklerinin altını çizen Bahçıvan, bu nedenle 20 yıl önce kurdukları İSOV Dinçkök Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin bir fidan gibi genç ama bir çınar gibi köklü ve kalıcı olması için çaba sarf ettiklerini vurguladı.

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek de etkinliğin barış ve kardeşlik zirvesi olacağını dile getirdi.

Bağımsızlığın üretimden geçtiğinin farkında olan bir gençlik arzu ettiklerine dikkati çeken Yüksek, zirvenin bu farkındalığı oluşturacağını aktardı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com