İSO Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı

İSO Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı
İSO Yönetim Kurulu Başkanı Bahçıvan:

İSTANBUL (AA) - İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye'de Gezi Parkı olayları ile başlayan ve 17 Aralık operasyonu ile had safhaya ulaşan siyasi tansiyonun, ekonomi açısından önemli riskler oluşturduğunu bildirdi.

Oda açıklamasına göre, İSO Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı bu yılki ilk buluşmasını gerçekleştirdi. 

Toplantının açılışında konuşan Bahçıvan, Türkiye'de Gezi Parkı olayları ile başlayan ve 17 Aralık operasyonu ile had safhaya ulaşan siyasi tansiyonun, ekonomi açısından önemli riskler oluşturduğunu belirtti.

Söz konusu risklerin Türkiye'nin yurtdışındaki algısını olumsuz etkilerken, ekonominin iç ve dış kırılganlıklarını da arttırdığını vurgulayan Bahçıvan, "Zira yabancı yatırımcıların gelişmekte olan ekonomilere ilişkin yatırım kararı alırken gözettikleri en önemli değişkenlerden birisi de siyasi istikrardır. Özel sektörün omuzlarındaki 270 milyar dolarlık borç dikkate alınarak finansal istikrarı bozacak siyasal istikrarsızlıktan kaçınılması gerektiğini bir kez daha ifade etmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

Bu durumun sadece sanayiciler için değil, ekonominin bütünü için hayati bir öneme sahip olduğunu aktaran Bahçıvan, finans kesiminin bu ortamı gereğinden fazla abartarak suiistimal etmeye çalıştığına dair işaretler olduğunu dile getirdi.

Eğer bindiği dalı kesmek istemiyorsa finans kesimini hayata ve ilişkilere uzun vadeli bakmaya davet ettiğini bildiren Bahçıvan'ın açıklamada şu görüşlerine de yer verildi:

"Aksi takdirde bu durum, geçmişte olduğu gibi sanayicilerimizle olan ilişkilerini olumsuz etkileyecek. Türkiye sanayisinin sağlıklı bir biçimde yoluna devam edebilmesi için sadece finans kesimine değil; başta hükümet, siyasetçiler, sivil toplum kuruluşları ve ekonomi kurumları olmak üzere tüm kesimlere önemli sorumluluklar düşmektedir. Bizi çevreleyen bazı ülkelerde büyük kargaşa ve çatışmalar yaşanırken demokrasiye inancımızı kaybetmeden, birbirimizi ötekileştirmek yerine anlamaya çalışarak toplumsal barış ve bütünlüğümüzü korumaya özen göstermeliyiz."

 

- İSO, Yenibosna ve Ümraniye'de temsilcilik açacak

 

Bahçıvan, yılda iki kez yapılan Meslek Komiteleri ortak toplantılarının sanayinin sorunlarının konuşulduğu önemli ve gelenekselleşmiş platformlardan biri olduğunu belirterek, üyelere her meslek komitesinin çok önemli üç temel sorununu bu toplantılarda dile getirmesi çağrısında bulundu.

 

İSO olarak üyelerin düşünce ve sorunlarına önem veren bir yaklaşıma sahip olduklarının altını çizen Bahçıvan, Meslek Komitelerinin yakın ilişki içerisinde olmasının, sorunların doğru bir şekilde aktarılmasında önemli rol oynadığını belirtti.

Bahçıvan, bu kapsamda kısa bir süre içinde açılacak yeni web sitesi ile her bir meslek komitesine ait oluşturulacak mikro sitelerin, meslek komitelerinin üyeleri ile ilişkilerini canlı tutacağını dile getirdi.

İSO'nun yeni üyelerine daha iyi hizmet vermek amacıyla Yenibosna ve Ümraniye'de 3 Mart Pazartesi günü birer temsilcilik açılacağı bilgisini veren Bahçıvan, böylece oda üyelik müracaatından kapasite ve ekspertiz raporları talebine kadar birçok konuda hizmet vereceklerini ifade etti.

Öte yandan toplantıda, İSO Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Ulvi Orhan ve Sadık Ayhan Saruhan da Meslek Komitelerinin beklentilerine ve İSO'nun bu konudaki çalışmalarına yönelik bir sunum yaptı.

İSO'nun ekonomi danışmanlarından Dr. Can Fuat Gürlesel ile Ali Ağaoğlu'nun 2014 yılında dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri değerlendirdiği toplantıda, İSO Genel Sekreteri Melek Us da oda faaliyetleri hakkında üyelere ayrıntılı bir rapor sundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com