İspanya Başbakanı Erdoğan'a Başbakanlık dersi verdi

İspanya Başbakanı Erdoğan'a Başbakanlık dersi verdi
Dün beraber basın toplantısı düzenleyen Başbakan Tayyip Erdoğan ile İspanyol mevkidaşı Mariano Rajoy'un üslupları farkı kendini gösterdi.

İki Başbakana da ülkelerinde tartışılan yolsuzluk iddialarına cevap verdi. Başbakan Erdoğan Zaman muhabirine fırça çekerken İspanya Başbakanı hukukun üstünlüğünü savundu. Urla’daki villaları, Habertürk’e yönelik sansür iddialarını ve Sabah-atv grubunun satışıyla ilgili iddiaları Başbakana yönelten Zaman Gazetesi muhabiri Ahmet Dönmez Başbakan’ın tehdit vari konuşmasıyla karşı karşıya kaldı.

Bu arada İspanya Başbakanı Rajoy, kendi ülkesinden gazetecilerin, İspanya Kralı Juan Carlos’un kızı Cristina’nın yolsuzluk iddiası nedeniyle hakim karşısına çıkmasına ilişkin sorularına muhatap oldu. Rajoy, “Bu, savcılık makamının sorumluluğudur. Prenses, herhangi bir vatandaşın olduğu gibi masumiyetini savunmak, suçsuzluluğunu kanun önünde ispatlamak zorundadır. Bu konuda hiç kimsenin kanun önünde birbirinden farkı, ayrıcalığı yoktur. Bu hukuk devletidir ve buna saygı göstermek zorundayız.” şeklinde konuştu. Zaman Gazetesi muhabiri de İspanyol Başbakanı’na, “Kısa bir süre önce partinize yönelik yapılan yolsuzluk operasyonunu da değerlendirir misiniz?” sorusunu yöneltti. Rajoy, “Adalet herkes içindir. Bu ister herhangi bir siyasi parti olsun ister herhangi bir kişiyi ilgilendirsin. Bu hukuk devletinin gereğidir.” ifadelerini kullandı.

İki başbakanın benzer sorulara verdiği cevaplar taban tabana zıt olunca kıyas yapmak kaçınılmaz oldu. İspanya Başbakanı Rajoy, Hukuk Fakültelerinde okutulması gereken cevaplarıyla Erdoğan'a da unutulmaz bir hukuk dersi verdi. (UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com