İspanya-Fas sınırında göçmen dramı

İspanya-Fas sınırında göçmen dramı
İspanya İçişleri Bakanı Diaz:''Ölen göçmenler ile jandarmanın önlemleri arasında neden-sonuç ilişkisi yok''- İçişleri Bakanı, kaçak göçmenlere karşı plastik mermi kullanıldığını kabul etti- ''2013'te İspanya kıyılarına gelen gö

Fas topraklarında olup İspanya'ya bağlı Ceuta'daki Tarajal sınırında 6 Şubat'ta yaşanan ve 11 kişinin ölümüne yol açan yasa dışı göç akını, bugün İspanyol meclisinde tartışıldı.

Meclis İçişleri Komisyonu'nda yapılan oturumda, muhalefet partilerinin çok sert eleştirilerine maruz kalan, zaman zaman istifası istenen İçişleri Bakanı Jorge Fernandez Diaz, jandarmanın şiddet uyguladığı yönündeki iddiaları reddetti.

''Fas sularında 9, İspanyol sularında da 2 kişinin cesedi bulunmuştur. Şiddet uygulayarak geri yollama yoktur, orantılı bir engelleme ve püskürtme olmuştur'' diyen Diaz, ''Ölen göçmenler ile jandarmanın kullandığı önlemler arasında neden-sonuç ilişkisi yok. Ölenlerin vücudunda şiddet izine rastlanmamış, otopsi sonuçlarında denizde boğularak hayatlarını kaybettikleri belli olmuştur'' diye ekledi. ''İspanyol jandarmasının, yasa dışı göçü durdurmak için zaman zaman plastik mermi veya ses bombası gibi caydırıcı önlemlere başvurduğunu'' kabul eden Diaz, ''Önlemler sadece caydırıcı şekilde uzman görevliler tarafından kullanılmıştır, yasalara uygun biçimde'' dedi.

Diaz, söz konusu olayda 23 kaçağın İspanyol jandarmasının yardımıyla denizden kurtarıldığını da söyledi. Tarajal sınırındaki İspanyol gözetleme kulesine, kaçak göçmenler tarafından taşlar atıldığını da hatırlatan Diaz, ''Savaşçı göçmenlerin tavrına karşı orantılı bir cevap verilmiştir'' ifadesini kullandı.

İspanya İçişleri Bakanı, 2013 yılında İspanyol kıyılarına gelen toplam kaçak göçmen sayısının 3 bin 237 olduğunu ve bunun 2003'ten bu yana en düşüş istatistik olduğunu belirtse de Ceuta ve Melilla'daki Fas sınırlarından İspanya'ya yasa dışı yoldan girişlerin 2012'ye nazaran yüzde 55 arttığını kaydetmesi dikkati çekti. Diaz, ''Suç örgütleri geçmişte Kanarya Adaları'nda kullandığı yöntemleri şimdi Ceuta ve Melilla'da kullanmaktadırlar'' şeklinde konuştu. İspanyol jandarmasının suçlanmasını doğru bulmadığını söyleyen Diaz, jandarmanın 2013 yılında 3 bin 454 kaçağı denizden sağ olarak kurtardığını ifade etti.

Öte yandan Diaz, Fas kaynaklarından aldığı bilgiye göre, ''Avrupa'ya gitmek için 30 bin kaçak göçmenin Fas'ta beklediğini'' açıkladı. Yasa dışı göçü organize eden suç örgütlerinin, deniz, kara ve hava yolu ile İspanya'ya kaçak giriş için kişi başına bin ila 6 bin avro arasında değişen para aldığını anlatan Diaz, yasa dışı göçe karşı uluslararası işbirliği, çıkış ve transit ülke sınırlarındaki kontrolün önemine dikkati çekti.

Muhabir: Şenhan Bolelli
Yayınlayan: M. Göksel Sözer

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com