İspanya, Katalonya'dan "sözlü ateşkes" istiyor

İspanya, Katalonyadan sözlü ateşkes istiyor
İspanya Dışişleri Bakanı Margallo, Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı tartışmalar için "sözlü ateşkes" olması gerektiğini savundu

MADRİD (AA) - İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetimi, İspanyol hükümetinin karşı çıkışına rağmen 9 Kasım'da bağımsızlık yanlısı bir referandum yapmakta ısrarlı olduğunu vurgularken, karşılıklı tartışmalar devam ediyor.

Son olarak İspanya Dışişleri Bakanlığı, "Katalonya'da bir bağımsızlık varsayımının ekonomik sonuçları" başlıklı 14 sayfalık bir rapor yayınlarken, Katalonya'nın tek taraflı bağımsızlık ilan etmesi halinde gayriresmi milli hasılasının yüzde 20 azalacağı, hiçbir şekilde ne AB'nin ne de avro para biriminin bir parçası olacağı savunuldu.

Katalonya ve İspanya'nın ithalat, ihracat, turizm dahil ekonomik verilerinin karşılaştırıldığı raporu basına değerlendiren yapan Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, "Bu rakamlar doğrudur ve buna karşı rakamsal her türlü tartışmaya varım. Katalonya'nın olası bir bağımsızlığı Katalonya için bir felaket, İspanya'nın geri kalanı için ise ekonomik açıdan zararlı ve acı verici olur" dedi.

Margallo, Katalan ayrılıkçı siyasi liderlere, bağımsızlık yanlısı tartışmalarda bir süreliğine "sözlü ateşkes" çağrısında bulundu.

Öte yandan Katalonya'da iktidarda olan Yönelim ve Birlik Koalisyonu (CIU) ve Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) partisi ise Margallo'nun sözlerini ve Dışişleri Bakanlığının raporunu sert dille eleştirdi. CIU ve ERC temsilcileri, raporu "ürkütücü", Margallo'nun açıklamalarını da "acıklı bir çizgi roman" sözleriyle değerlendirdi. ERC Milletvekili Joan Tarda, 9 Kasım'da referanduma gideceklerini ve "evet"in kazanması halinde Katalonya Cumhuriyeti'ni ilan edeceklerini savundu. 

Katalonya Özerk Yönetim Başkanı Artur Mas da geçen çarşamba günkü konuşmasında, bağımsızlık planıyla Katalonya'da daha az fakir olacağını öne süren açıklamalar yapmıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com