İspanya Prensesi Cristina'nın ifadesi 8 saat sürdü

İspanya Prensesi Cristina'nın ifadesi 8 saat sürdü
Prenses Cristina'nın avukatları: ''Adalet karşısında herkesin eşit olduğu gösterildi. Hiçbir öncelik ve ayrıcalık tanınmadı''- ''Avukatları ve Prenses için bundan daha iyi bir gün olamazdı''

İspanya Kralı Juan Carlos'un küçük kızı Prenses Cristina, yolsuzlukla ilgili bir soruşturmada sanık olarak verdiği ifadesini yaklaşık 8 saatte tamamladı.

Yerel saat ile 09.45'te mahkemeye giren Prenses Cristina 18.10'da çıktı. İspanya Prensesi mahkeme binası kapısına gelişinde de çıkışında da araba kullandı. Basının karşısındayken güler yüzlü ve sakin bir imaj veren Prenses Cristina hiçbir açıklama yapmadı. Yerel saat ile 10.00'da ifade vermeye başlayan Prenses Cristina, 15.00 ila 17.00 arasında verilen yemek arasında da mahkeme içinde kalmayı tercih etti.

Prenses Cristina'nın 3 avukatından biri olan Miquel Roca çıkışta basına yaptığı açıklamada, ''Çok memnun çıkıyoruz. Prenses, soru soru herşeye açık bir şekilde cevap verdi. Kendi gerçeğini anlattı. Gerek Prenses gerekse avukatları için memnuniyet verici oldu. Hiçbir öncelik, ayrıcalık tanınmadı. Avukatları ve Prenses için bundan daha iyi bir gün olamazdı. Adalet çalışıyor ve adalet karşısında herkesin eşit olduğu gösterildi. Hiçbir öncelik ve ayrıcalık tanınmadı'' ifadelerini kullandı.

Prenses Cristina'nın ''çok sadık ve samimi ifade verdiğini'' savunan Roca, suçlamayı yapan tarafların avukatlarının ''Prenses soruların yüzde 95'ine baştan savma cevaplar verdi'' şeklindeki sözlerinin de doğru olmadığını ileri sürdü. İspanya Prensesi'nin avukatları ''Tüm sorulara açık bir şekilde evet, hayır diye cevap verdi. Söz konusu olaylar 2003-2007 yılları arasında olduğu için elbetteki bazılarını hatırlamak kolay değil'' diye konuştu.

Kamuoyu önünde Prenses'in aklanmış olduğunu umduklarını söyleyen avukatlar, ''Aizoon şirketinde Prenses sadece ortaktı. Hiçbir yönetim kararına karışmadı, hiçbir yönetim kurulu toplantısına katılmadı, hiçbir fatura kesmedi'' ifadelerini kullandı. ''İfade verildikten sonra Prenses'in size bir yorumu oldu mu?'' sorusuna ise avukat Roca, ''Gülmesi yeterliydi'' diye cevap verdi.

Öte yandan mahkeme içinden basına sızan bilgilerde, Prenses Cristina'nın hakkındaki tüm suçlamaları reddettiği bildirildi. Eşi Palma Dükü İnaki Urdangarin ile birlikte Aizoon şirketine ortak olmasının sebebini ''çünkü eşime güveniyorum'' diye açıklayan Prenses Cristina'nın, bu şirketin faaliyetleri ve yönetimi hakkında hiçbir bağlantısı olmadığını savundu. Prenses Cristina ayrıca, 2006 yılında babası Kral Juan Carlos'un, Fontao Kontu Jose Manuel romero aracılığıyla, eşi Urdangarin'e (Noos Enstitüsü'ndeki tüm faaliyetlerini bırak) uyarısı yaptığından haberdar olduğunu söylediği kaydedildi.

Prenses Cristina'yı sorgulayan yargıç Jose Castro ise çıkışta basına hiçbir açıklama yapmadı. Yargıç Castro, ilerleyen günlerde Prenses Cristina'nın sanıklığının kaldırılmasına ve ya devam etmesine karar verecek.

İspanya'da ''Noos olayı'' olarak adlandırılan, geçmişte Palma Dükü İnaki Urdangarin'in de yöneticisi olduğu Noos Enstitüsü'nün kamu parasını kötüye kullanma, sahtecilik, vergi kaçırma ve para aklama gibi yolsuzluk iddialarına karşı 3,5 yıldır yürütülen soruşturma kapsamında Prenses Cristina sanık olarak mahkemeye çağrılmıştı. İspanya tarihinde ilk defa bir Kraliyet Ailesi'nin sanık olarak ifade verdiği olayda Prenses Cristina, Noos Enstitüsü'nden Aizoon şirketine gelen paraların aklanması ve vergi kaçırma iddiaları ile suçlanıyor.

Muhabir: Şenhan Bolelli
Yayınlayan: Hüseyin Doğru

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com