İspanya'da AP seçimlerine doğru

İspanyada AP seçimlerine doğru
Ülkenin iki büyük partisi, seçim kampanyalarını ekonomik kriz üzerinden yürütüyor

MADRİD (AA) - İspanya'da 25 Mayıs'ta yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri için siyasi partiler, seçim kampanyalarına bugün başladı.

Ülkenin iki büyük siyasi partisi olan, iktidardaki Halk Partisi (PP) ve ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE), seçim kampanyalarındaki mesajlarını ekonomik krize yoğunlaştırdı.

Tarım Bakanı görevinden istifa ederek, PP'nin AP seçimlerinde liste başı adayı olan Miguel Arias Canete, Madrid'deki parti binasının önünde yaptığı konuşmada, İspanya'nın Başbakan Aznar (PP) döneminde AB'de 1. sınıf, elit ülkeler arasında yer aldığını, Başbakan Zapatero (PSOE) döneminde ise ikinci lige düştüğünü savunarak, "Her zaman sosyalistlerin hatalarını biz düzeltip, ülkeyi düzlüğe çıkartıyoruz. Şimdi de Başbakan Rajoy, İspanya'yı Avrupa'nın kalbine taşıyor. Benim partim, İspanya'yı yönetmeyi biliyor" dedi.

PSOE'nin AP seçimlerindeki liste başı adayı Elena Valenciano da Madrid'in Villaverde mahallesindeki konuşmasında, ekonomik krizden dolayı uygulanan kesintiler ile İspanyolların haklarını kaybetmeye başladığını savundu. Valenciano, "Sosyal adalet, onurlu bir iş ve dayanışma ışığının Avrupa'ya tekrardan geri dönmesi, Troyka'ların Avrupası ve sosyal adaletsizliğin sona ermesi, Avrupa'da karanlığın bitmesi için PSOE'ye oy kullanın" çağrısı yaptı.

Bu arada İspanya'daki diğer küçük siyasi partilerden IU ve UPyD, ülkenin siyasi tarihinde devam eden iki parti geleneğinin AP seçimlerinde son bulması gerektiğini savunup, İspanyollardan alternatiflere kulak vermelerini istediler. Avrupa için Koalisyon adı altında İspanya genelindeki bazı küçük siyasi partilerle seçime giren Katalonya'daki iktidar partisi CIU ise AP'ye gönderecekleri parlamenterlerin bağımsızlık mücadelesini güçlendireceğini savundu.

Öte yandan İspanya'daki en güvenilir anket şirketlerinden biri olan Sosyolojik Araştırma Merkezi (CIS), AP seçimleri ile ilgili yayınladığı ankette, kazanını PP olarak gösterdi. CIS'in anket sonucuna göre, AP seçimlerinde PP yüzde 33,7, PSOE yüzde 31, IU yüzde 9,3, Avrupa için Koalisyon yüzde 5,5 ve UPyD yüzde 5,3 oy alacak. 2009'daki AP seçimlerinde PP ve PSOE toplamda yüzde 80'in üzerinde oy alsa da bu yılki seçimlerde toplam oylarının yüzde 65 düzeyinde kalması bekleniyor. 

Ankette en ilginç sonuçlardan biri ise İspanyolların sadece yüzde 17'sinin AP seçimlerinin ne zaman yapılacağını bilmesi oldu. 28 AB ülkesinde yapılacak ve toplamda 751 sandalyesi olan Avrupa Parlamentosu'na İspanya, 54 parlamenter gönderecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com