İspanya'da, Katalonya'nın bağımsızlık referandumu tartışmaları

İspanyada, Katalonyanın bağımsızlık referandumu tartışmaları
İspanyol meclisi, Katalan parlamentosunun ''kendi geleceğine karar verme hakkını'' savunan kararına karşı çıkan önergeyi kabul etti

MADRİD (AA) - İspanyol Meclisi, Katalonya özerk yönetimindeki bağımsızlık yanlısı girişimlere karşı çıktığını gösteren ilk somut adımı attı.

İspanya'da bu zamana kadar ülkenin iki büyük siyasi partisi olan iktidardaki Halk Partisi (PP) ve ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) tarafından sözlü olarak dile getirilen, Katalonya'daki bağımsızlık girişimlerine karşı tutum, bu kez meclis kayıtlarına girdi. 23 Eylül'de Katalan özerk yönetim parlamentosunun aldığı, ''kendi geleceğine karar verme hakkını'' savunan karara karşı, mecliste sadece 5 milletvekili bulunan Demokrasi ve İlerici Birlik (UPyD) partisinin sunduğu önerge, PP ve PSOE'nin desteğiyle kabul edildi.

Söz konusu önergede, ''kendi geleceğine karar verme hakkıyla ilgili Katalonya meclisinin kabul ettiği deklarasyona İspanyol meclisinin kesin ve açık bir şekilde karşı çıktığı'' ifade edildi.

Önergenin sahibi UPyD'nin lideri Rosa Diez, Katalonya özerk yönetim başkanı Artur Mas ve Katalan hükümetine dışarıdan destek veren Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) partisinin teşviğiyle gündeme getirilen bağımsızlık yanlısı girişimlerin ''tüm İspanyolların karar verme hakkına bir saldırı olmasından, yasa dışı ve anti demokratik olduğunu, bu yüzden de İspanyol meclisinin meşru ve siyasi bir cevap vermesinin zorunlu hale geldiğini'' savundu. 

İspanyol meclisinde yapılan oturumda konuşan PP Milletvekili Antonio Gallego, ''Hükümet olarak yasa dışı bir referanduma izin vermeyeceğiz. Katalonya, İspanya'nın bir parçasıdır ve öyle olmaya da devam edecektir'' derken, PSOE Milletvekili İgnacio Sanchez Amor da ''Katalonya sorununun çözümü, yangına körükle gidilerek olmaz. İspanya'yı federal bir yapıya dönüştürecek anayasal reform ve siyaset ile olur'' şeklinde konuştu. ERC'nin İspanyol meclisindeki sözcüsü Alfred Bosch ise UPyD'yi ''oy avcılığıyla'' suçlayarak, İspanyol meclisinin kabul ettiği önergeyi eleştirdi.

Öte yandan Katalan parlamentosunun geçen aralık ayında kabul ettiği ve İspanyol meclisine gönderdiği, 9 Kasım tarihinde yapılmak istenen bağımsızlık yanlısı referandum için istediği izin talebinin, en erken mayıs ayında İspanyol meclisinde görüşülmesi bekleniyor. İspanyol meclisinin, Katalonya özerk yönetiminin talebini reddedeceği biliniyor.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com