İspanya'da kesintilere karşı yüzbinlerce kişi Madrid'e yürüdü

İspanyada kesintilere karşı yüzbinlerce kişi Madride yürüdü
İspanya'da yüzbinlerce kişi başkent Madrid'de gösteri yaptı

MADRİD (AA) - İspanya'da 2008 yılından bu yana devam eden ekonomik krizden dolayı hükümetin yaptığı kesintileri protesto etmek için başkent Madrid'de "Saygınlık yürüyüşü" düzenlendi.

"Endülüs İşçileri Sendikası"nın (SAT) çağrısı ve 300 kadar sivil toplum örgütünün desteğiyle organize edilen gösteriye çok sayıda kişi katıldı. Ülkenin dört bir yanındaki büyük şehirlerinden yaklaşık iki hafta önce yürüyerek yola çıkan gruplar 6 koldan Madrid'e giriş yaptı. Gün içerisinde kentin farklı yerlerinde 35 gösteri düzenlenirken, en büyük eylem Madrid'in merkezindeki Atocho İstasyonu'ndan Colon Meydanı'na kadar olan yolda yapıldı. Yüzbinlerce kişinin katıldığı "Saygınlık yürüyüşü"nde, "Herkese ev, iş, aş; daha fazla kesinti olmasın; Troyka hükümetleri dışarı, borç ödenmesine hayır" sloganları öne çıkarıldı.

Toplumun her kesiminden geniş katılımın olduğu gösteride, doktorlar ve sağlık çalışanları "sağlık sektöründeki kesintileri", öğretmen ve öğrenciler "eğitimde yapılan kesintileri ve reformu", emekliler "maaşlardaki kesintileri", memurlar "dondurulan ve ya düşürülen maaşları", işçiler "işten çıkarılmaları", göçmenler "kısıtlanan sosyal hakları ve yaşanan göç dramlarını", cumhuriyetçiler "monarşiyi" protesto etti. Kortejdeki güvenlik koridorunu ise krizden etkilenen itfaiyecilerin sağlaması dikkati çekti.

Hükümete istifa çağrıları yapan göstericiler, sık sık "Birleşen halklar asla kaybetmezler", "Kesintilere hayır", "Artık genel grev gerek", "Krizin faturasını bankacılar ödesin" sloganları attı. Gösteri sonunda aktör Willt Toledo ve gazeteci Olga Rodriguez tarafından okunan manifestoda şu ifadelere yer verildi:

"Sağlık, eğitim ve sosyal hizmetlerin bütçelerinde kesinti yaparken, diğer yandan toplu ulaşım, su, enerji, iletişime zam yapıyorlar. Tüm bunlar vatandaşlık haklarımızı olumsuz etkiliyor. Gençlerimizin geleceği yok ve geçmişte dedelerimizin yaptığı gibi iş aramak için yurt dışına gidiyorlar. Yüzlerce aile evini kaybetti. Bir aileyi evinden atmak kadar insanlık dışı hiçbir şey olamaz. Troyka'ya ve bankalara hizmet eden hükümetler işçi sınıfını daha da fakirleştiriyor ve insanları savunmasız bırakıyor. 2014 yılında artık sınıra geldik. Alım gücü çok büyük ölçüde düştü, hayatımız boyunca yaptığımız tasarruflar ele geçirildi. Toplu bir cevap vermemiz gerekiyor."

Endülüs İşçileri Sendikası sözcüsü Diego Canamero ise "Hükümet, halka kötü muamele ediyor. Bizim silahımız birlik ve eylem. Halk, bu hükümeti kovacak" dedi.

Endülüs bölgesinin Marinaleda ilçesinin komunist belediye başkanı olan ve yaptığı eylemlerle dikkati çekerek, sürekli cezalar alan Juan Manuel Sanchez Gordillo da "Kanarya Adaları'ndan sonra İspanya'da işsizliğin en yüksek olduğu özerk yönetim Endülüs. Yüzde 28 işsizlik oranı var ve insanlar çaresiz" diye konuştu.

Öte yandan gösteri dolayısıyla bin 650 polis görev yaparken, meclis binasına ve iktidardaki Halk Partisi'nin merkez binasına giden yolların girişleri demir parmaklıklarla kapatıldı. Ayrıca şehir merkezinin büyük bölümü trafiğe kapatılarak, halktan toplu taşıma araçlarını kullanmaları istendi.

Gösteriler, pazartesi gününe kadar Madrid Borsası, bakanlık binaları ve önemli meydanlar gibi farklı yerlerde devam edecek.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com