İspanya'da öğrenci protestosu

İspanyada öğrenci protestosu
Lise ve üniversite öğrencileri, ekonomik krizden dolayı eğitim sektöründe yapılan kesintiler ve eğitim reformunu protesto etmek için iki gündür derslere girmiyor

MADRİD (AA) - İspanya'da Öğrenci Sendikası'nın çağrısıyla iki gündür derslere girmeyen öğrencilerin eyleminin son gününde ülke genelinde 50'den fazla geniş çaplı gösteri düzenlendi.

Sendikalar, dersleri boykot eylemine katılan öğrencilerin oranının yüzde 90 olduğunu savunurken, Eğitim Bakanlığı bu rakamın yüzde 20 olduğunu belirtti. Eğitim sektöründe yapılan kesintiler, azaltılan burslar, artırılan üniversite harçları ve gelecek yıl kademeli olarak yürürlüğe girmeye başlayacak eğitim reformu, öğrencilerin protestolarının ana sebeplerini oluşturuyor. 

Grevin ilk gününde Madrid'deki Complutense Üniversitesi'nde bir binayı işgal eden öğrencilerin çıkartılması sırasında çıkan olaylar ve 53 öğrencinin gözaltına alınması bugün atılan sloganlarla protesto edildi. Gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakıldığı bildirildi. Complutense Üniversitesi'nde bugün de küçük çaplı olaylar çıktı. Olaylarda, bir öğrencinin gözaltına alındığı açıklandı. Ülkenin kuzeyindeki Bilbao kentindeki gösteride de dört öğrencinin gözaltına alındığı bildirildi.

Madrid'de katılımın yoğun olduğu şehir merkezindeki gösteriye katılan dört lise öğrencisi, AA muhabirine, şunları söyledi:

"Üniversiteye gitmek her yıl daha da zorlaşıyor. Çok daha fazla para istiyorlar. Geleceğimiz için endişeliyiz. Ülkede olanları görüyoruz. Üniversite mezunları okul bitince işsizler arasına katılıyor. Üniversitelerin, liselerin özelleştirilmesine karşıyız. Devlet okullarına daha çok yatırım yapılmalı. Herkesin farklı görüşü var ama kesintilere karşı çoğunluğun görüş birliği var. Biz çok öfkeliyiz. Çünkü herkes bu gösterileri desteklemiyor. Evde kalıp, bizi seyrediyorlar. Ama bu sadece bizim için değil herkes için yapılan bir talep." 

İşçi çıkarma kararı alan Madrid'deki Coca Cola ve Tele Madrid televizyonunun işçileri de öğrencilerle yürüyerek, kendi seslerini duyurmaya çalıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com