İspanya'da Onbinler Meydanda!

İspanya'da Onbinler Meydanda!
İspanya bugün yerel seçimler için sandık başına gidiyor.. Ülkede siyasi ve ekonomik sistemi protesto eden gençlerin eylemde. Polis müdahele için geceyi bekliyor..

İspanya'da bugün yapılacak yerel seçimlerden dolayı gösteri ve propagandanın yasaklandığı bugünkü "Düşünme Günü"nde, siyasi ve ekonomik sistemi protesto eden gençlerin eylemleri devam etti.

"Hemen Gerçek Demokrasi" adlı sivil toplum örgütünün, sosyal paylaşım sitelerinde yaptığı çağrılarla 15 Mayıs'ta başkent Madrid'deki Sol Meydanı'nda başlayan ve tüm büyük kentlere yayılan gösterilere yasak getirildi, ancak barışçı olduğu gerekçesiyle polis müdahale etmedi.

İçişleri Bakanlığında bugün yapılan toplantıyla ilgili EFE haber ajansında yer alan haberlerde, gösteri ve propaganda yasağının yürürlüğe girdiği yerel saatle cuma gecesi 24.00'den itibaren, İspanya'da toplam 58 bin kişinin meydanlarda barışçı eylemler yaptığı aktarıldı.

Polisin, "kamu güvenliğini bozan bir gelişme veya şiddet olmadıkça göstericilere müdahale etmeme karar aldığı" bildirildi. Polis, gösterilerin sözcülerini, kamu düzenini ve güvenliğini bozanların cezalandırılacağı hususunda bilgilendirdi.

Bu arada gösterilerin merkezi olan Sol Meydanı'nda 25 binden fazla kişinin toplandığı belirtildi.

Genelde siyasetçileri ve bankaları protesto eden sloganlar atan ve çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu göstericiler, bugünü daha çok müzik eşliğinde, bir bayram havasında geçirdi.

Bu gösteriler İspanya dışına da taştı. İtalya, Fransa, Almanya ve bazı Güney Amerika ülkelerindeki İspanyol büyükelçilikleri önünde de protesto gösterileri yapıldığı duyuruldu.

YEREL SEÇİMLER VE GÖSTERİLER

Öte yandan yaklaşık 35 milyon seçmenin oy kullanacağı yerel seçimler, bir haftadır devam eden gösterilerden dolayı basının gündeminde ikinci plana düştü.

İspanya'nın siyasi ve ekonomik sisteminde değişiklik isteyen gençler, ilk başta gösterilerini 22 Mayıs pazar gününe kadar sürdüreceklerini söylemişti. Ancak sonraki katılımların yüksek olması nedeniyle, gösterilerin devam edip etmeyeceğine "meydanların karar vereceği" açıklandı.

Madrid, Barselona ve Valencia'daki meydanlardan sürekli olarak "gösterilere devam" sözleri yükseldi.

İspanyol basınında, seçimlerin sona ermesinin ardından bu geceden itibaren, güvenlik güçlerinin göstericilere karşı daha sert olabileceği yorumları yapılıyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com