İspanya'nın eski başbakanı Suarez'in sağlık durumu

İspanyanın eski başbakanı Suarezin sağlık durumu
İspanya'da demokrasi tarihinin ilk başbakanı olan ve kötüleşen sağlık durumundan dolayı çok az ömrü kaldığı açıklanan Suarez için ülkedeki siyasi liderler saygı ve dayanışma mesajı yolladı

MADRİD (AA) - İspanya'nın demokrasi tarihindeki en önemli siyasi isimlerden biri olan ve diktatör Franco döneminden sonra, 1976-1981 yıllarında başbakan olan Adolfo Suarez, son saatlerini yaşıyor.

Hastanede bulunan, çok kısa ömrü kaldığı açıklanan ve ailesinin kararıyla kimseyi kabul etmeyen 81 yaşındaki Adolfo Suarez'e İspanyol halkı ve siyasetçiler de büyük saygı gösteriyor.

Brüksel'deki AB toplantısında olan Başbakan Mariano Rajoy, gazetecilere yaptığı konuşmada, "Adolfo Suarez'in ailesine ilettiğim gibi, ben ve tüm İspanyol halkı onların yanındayız. Eğer bizi dinleyebiliyorsa, Adolfo Suarez ve ailesine sadece onlarla birlikte olduğumuzu söylemek istiyorum. Gelişmeleri bekliyoruz" dedi.

Suarez'in durumuyla ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyleyen Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Soraya Saenz de Santamaria da Suarez'in "İspanyol demokrasinin en önemli kilometre taşlarından birini oluşturduğunu, diyalog ve uzlaşma ruhuyla hareket ettiğini ve geleceği inşa etmeyi bilen bir siyasetçi olarak tanındığını" ifade etti.

Bu arada ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) lideri Alfredo Perez Rubalcaba da "çok büyük bir üzüntü içindeyiz" diyerek, İspanyolların ve tüm sosyalistlerin Suarez ailesinin yanında olduğunu belirtti. Suarez'in başbakan olduğu dönemdeki en güçlü muhalefeti yapan Birleşik Sol (IU) partisinin lideri Cayo Lara da "İdeolojik olarak farklı olsak da Suarez, demokrasiye geçişte çok önemli bir kişiliktir. Şantaja boyun eğemeyerek İspanyol demokrasisini kurtarmıştır" şeklinde konuştu. 

Hastaneye kadar gelen, Suarez'in başbakan olduğu dönemde basın danışmanı olan Santiago Gonzalez, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Büyük olasılıkla İspanyol demokrasisinin sahip olduğu en önemli siyasetçi oldu. Demokrasiye geçiş sürecinde gerek kilise gerekse ordu ve sendikalarla yaşanan büyük zorlukların aşılmasında anahtar oldu. Bunu daha sonra bu kurumlar da tanıdı. Çok saygın bir rol oynadı ve darbe girişimde demokrasiden yana tutumuyla öne çıktı" dedi.  

Uzun süre önce Alzheimer hastalığına yakalanan, son yıllarda başbakan olduğunu dahi unutan Adolfo Suarez, solunumdan kaynaklanan sağlık durumunun kötüleşmesinden dolayı pazartesi günü Madrid'deki Cemtro hastanesine kaldırılmıştı. Suarez'in oğlu, bu sabah basına yaptığı açıklamada, babasının "en fazla 48 saatlik ömrü kaldığını, ailesinin yanında huzur içinde gözlerini yumacağını" duyurmuştu.

Madrid'deki Cemtro hastanesi önünde kalabalık bir gazeteci grubu beklerken, ailenin talebiyle ziyaret yapılmıyor.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com